Ріпаковий пильщик – шкідник озимого ріпаку

01

Восени посівам озимому ріпаку завдає значної шкоди широкий спектр шкідливих організмів. Пошкодження, що спричинені шкідниками, негативно впливають на ріст і розвиток рослин ріпаку та суттєво можуть знизити його  успішну перезимівлю. Пошкоджені рослини стають більш уразливими до інфікування збудниками хвороб, які можуть проникати через пошкоджені місця.

Одним із найнебезпечніших шкідників озимого ріпаку є ріпаковий пильщик. В поточному році склалися сприятливі умови для розвитку цього шкідника. Він масово з’являється з настанням прохолодної погоди, особливо при високій вологості повітря. На посівах озимого ріпаку в господарствах Одеської області проходить літ імаго та фіксується відродження несправжніх гусениць ріпакового пильщика ІІ покоління. Шкідником заселено 5% площі, пошкоджено 1-2% рослин у слабкому ступені. Середня чисельність 0,5-1 екз./рослину.

Доросла комаха яскраво-помаранчевого кольору з чорною головою і вусиками, темними плямами і двома парами прозорих, жовтуватих біля основи крил. Довжина тіла 7-8 мм.

Шкоди посівам завдає несправжньогусениця завдовжки 20-25 мм, в якої 11 пар ніг, тіло поперечно-зморшкувате, брудно-зелене без шипів і щетинок, по спині та боках проходять поздовжні синьо-бурі смуги. Розвиток несправжньогусениць залежно від погодних умов, триває 25-40 діб. За цей час вона проходить 6 віків.

Несправжні гусениці ріпакового пильщика харчуються листям, спочатку скелетують, а потім грубо об’їдають, залишивши лише жилки. Пошкоджені рослини нерідко гинуть, що призводить до зрідження чи повної загибелі посівів. Активність живлення підвищується за сухої та теплої погоди, хоча несправжні гусениці старших віків шкідника витривалі також і до нічних заморозків. Навіть за температури повітря -10 С вночі та +70 С вдень вони здатні продовжувати живлення. ЕПШ несправжніх гусениць ріпакового пильщика – 1-2 екз. на рослину або 2-3 екз. на кв.м.

Заходи захисту

Інсектицидна обробка доцільна при заселенні 10% рослин несправжньогусеницями.  При  перевищенні ЕПШ ріпакового пильщика посіви ріпаку обробляють рекомендованими препаратами відповідно до «Переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні».

0203040506

 

dpss

uryad portal

lab diagnost