dpss od3

facebook btelegram messenger 

fb2telegram messenger                    dpss od5 en 80

Адреса / Address: 

65042, вул. 7-ма Пересипська, 6
6 7th Peresypska St., 65042, Odesa

Дзвоніть / Calls:
tel/fax: 716-13-01

Режим роботи:

понеділок - п'ятниця: з 8:00 до 16:30
обідня перерва: з 12:00 до 12:30

Мишоподібні гризуни залишаються одними з найнебезпечніших шкідників в осінньо-зимовий період на Одещині

2Волога та дощова погода, мряка і тумани листопада-грудня 2021 року стримували чисельність мишоподібних гризунів на посівах озимих зернових культур та озимого ріпаку в Одеській області. Заселення та пошкодження сільськогосподарських рослин в основному спостерігалося у крайових смугах посівів від лісосмуг, узбіч доріг, на багаторічних травах і неорних землях. 

Миші дуже чутливі до охолодження і намокання. Навіть незначні пониження температури (до +9…+10 ˚С) в сиру погоду, осінні дощі з похолоданнями  викликали у них масову загибель. Також з похолоданням гризуни масово почали заселяти комори, зерносховища, ферми, складські та житлові приміщення.

В Одеській області серед мишоподібних гризунів найбільш поширеними та шкідливими у посівах сільськогосподарських культур є полівки звичайні. Зустрічаються також хатня, польова, лісова та курганчикова миші.

Полівка звичайна (Microtus arvalis) живиться переважно зеленими частинами рослин, рідко насіннями та ягодами. Доросла звичайна полівка протягом доби з’їдає до 30-40 г соковитого корму. Якщо полівка харчується лише зерном, то вона швидко загине. Протягом року буває 3-4, інколи 7 виводків. Мишоподібні гризуни характеризуються високою плодючістю та здатністю до швидкого відновлення популяції.

Насіння злаків являється головною їжею для курганчикової миші (Mus spicilegus). Свою назву отримала завдяки звичці збирати великі запаси зерна на поверхні ґрунту, присипаючи їх землею внаслідок чого утворюється курганчик.

Збільшенню чисельності мишоподібних гризунів сприяє недбале господарювання на землі, а саме втрати врожаю при збиранні, поверхневий чи нульовий обробіток ґрунту, нехтування зяблевою оранкою, несвоєчасне прибирання післяжнивних решток, порушення сівозміни.

Враховуючи здатність мишоподібних гризунів до швидкого розмноження у сприятливих умовах (відносно тепла зима без різких температурних коливань та затяжних опадів, випадання великої кількості снігу на непромерзлу землю, достатня кількість корму), а також до міграцій - чисельність їх зростатиме. Тому посіви озимини та багаторічних трав необхідно постійно обстежувати і за наявності 3-5 жилих колоній на гектар знищувати гризунів шляхом розкладання отруєних принад у жилі нори, використовуючи родентициди (препарати, створені для знищення і відлякування гризунів), що рекомендовані  «Переліком пестицидів та агрохімікатів, дозволених до використання в Україні». Хімічні препарати слід застосовувати обережно з обов’язковим дотриманням техніки безпеки. Застосовуючи родентициди, слід враховувати видовий склад гризунів, пору року.

345

dpss

min agro pol

uryad portal

lab diagnost