Стебловий капустяний прихованохоботник - як розпізнати шкідника?

1

Стебловий капустяний прихованохоботник – це жук завдовжки 2,5-3,5 мм, чорного кольору, дещо блискучий, вкритий досить густим волосяним покровом. Лапки рудуваті. Пошкоджують жуки і личинки. Потрібно пам’ятати, що наявність личинок стеблового капустяного прихованохоботника на посівах ріпаку озимого навесні може призвести до втрати половини врожаю.

Навесні шкідник відновлює активність, починаючи з кінця березня, коли температура повітря досягає 8-9°С. Жуки живляться листками, прогризаючи в черешках і товстих жилках епідерміс, після чого виїдають м’якуш у вигляді невеликих камер, навколо яких розростається тканина і утворюються здуття – «бородавки».

Личинка безнога, дещо зігнута, завдовжки 4-6 мм, жовто-біла, з коричневою головою. Вона прогризає ходи по черешку листка в стебло, рухаючись по ньому вниз, іноді опускається до кореневої шийки. У пошкоджених рослин опадають листки, вони відстають у рості, погано розвиваються, стебла можуть ламатися, стручки передчасно світлішають і достигають. При сильному пошкодженні рослини навіть гинуть. При розламуванні стебла добре видно личинки та сліди їх життєдіяльності: частина м’якушу вздовж пересування личинок набуває коричневого кольору. Личинка розвивається 3-5 тижнів, після чого виходить назовні та заривається в ґрунт і там заляльковується на глибині 2-4 см. Розвивається жук в одному поколінні.

Спричинені жуками та личинками пошкодження є воротами для проникнення збудників хвороб, особливо таких, як фомоз, склеротиніоз, біла і сіра гнилі.

Як розпізнати уражені рослини навесні?

  • На стеблі біля місць проколів з’являється коричневий порошок, що виштовхується з порожнини стебла.
  • Переважно від ушкодження гине центральне стебло рослини й утворюється багато бічних пагонів.
  • Коли верхівка основного стебла ріпаку пошкоджена восени та відмирає, а рослина формує бічні пагони, то часто такий прояв можна сплутати з пошкодження від морозу.
  • Можливе вилягання стебел рослин на рівні поверхні ґрунту, особливо за сильних вітрів.
  • У рослин, що вижили, в’яне та опадає листя, ріст сповільнюється. Унаслідок ураження сильно затримується період цвітіння та дозрівання.

Щоразу, обстежуючи посіви, треба розрізати рослини та перевіряти стебло, ставити жовті чашки-пастки.

Поріг шкідливості (ЕПШ): двадцять жуків на жовту посудину впродовж трьох днів або чотири жука на 25 рослин.

Відчуваючи загрозу,  жук спадає із рослини ріпаку, завмирає, тому його складно знайти на посівах.

У технології вирощування озимого ріпаку боротьба зі шкідниками – це робота на випередження. Обстежуйте свої посіви, правильно підбирайте препарати, норми, температурні режими та технічні режими обприскування, щоб ваша робота була ефективною. При перевищенні ЕПШ необхідно провести захист посівів озимого ріпаку дозволеними препаратами, рекомендованими «Переліком пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні».

2345

 

dpss

uryad portal

lab diagnost