Безпека бджіл при застосуванні пестицидів

1

В умовах широкого застосування хімічних препаратів у сільському  господарстві все гострішою стає проблема охорони і захисту бджіл від отруєнь (хімічний токсикоз). У 95% випадків хімічний токсикоз викликають інсектициди, в 4% – гербіциди і 1% припадає на інші препарати.

Профілактика отруєнь бджіл базується на беззаперечному дотриманні вимог Законів «Про бджільництво», «Про захист рослин», «Про пестициди і агрохімікати», Державними санітарними правилами і нормами та «Інструкцією щодо попередження та ліквідації хвороб і отруєнь бджіл».

Для уникнення можливого негативного впливу пестицидів на бджіл юридичні та фізичні особи, які застосовують засоби захисту рослин (ЗЗР), зобов’язані завчасно, не менш ніж за три доби до початку проведення обприскування, попередити (оповістити) пасічників, органи місцевого самоврядування, сільські селищні ради через засоби масової інформації (радіо, місцева газета, смс повідомлення, оголошення у людних місцях), про кожне застосування ЗЗР. У повідомленні про застосування пестицидів сповіщати назву підприємства, культуру, що буде оброблятися, точну дату та метод обробки, назву препарату, ступінь і строк дії токсичності препарату, час ізоляції бджіл, відповідальну контактну особу.

У період проведення робіт:

1. У радіусі 200 м від меж ділянок, що обробляються, повинні бути встановлені попереджувальні написи.

2. При застосуванні хімічного обприскування на медоносних рослинах треба попередити пасічників, пасіки яких знаходяться на відстані до 10 км від оброблюваних площ.

3. При авіаційному та наземному методі застосування пестицидів і агрохімікатів в повідомленні сповістити про необхідність вивозу пасік до іншого міста медозбору, на відстань більше 5 км від міста проведення авіаційних обробок на період до 5 діб.

4. Застосовувати у сільському господарстві, на присадибних ділянках тільки такі пестициди i агрохiмiкати, що пройшли державну реєстрацію i включені в Перелік препаратів, дозволених до авіаційного та наземного застосування в Україні, роздрібного продажу населення.

5. Здебільшого використовувати відносно слаботоксичні для медоносних сімей інсектициди з діючою речовиною тіаклоприду («Біская», «Каліпсо»), тау-флювалінату («Маврік»), хлорантраніліпролу («Кораген»), ацетаміприду («Моспілан») тощо.

6. При використанні високотоксичних для бджіл піретроїдних інсектицидів паралельно необхідно застосовувати репеленти, що забезпечать збереження життя робочих бджіл на період токсичної дії інсектициду.
7. Обмежувати застосування мікрокапсульованих препаративних форм (мк.с.- мікрокапсульована суспензія, мк.е. – мікрокапсульована емульсія). Трапляються випадки, коли бджоли збирають капсули і відносять їх до вуликів, де препарат, поступово виділяючи діючу речовину, отруює всю бджолину сім’ю.
8. Всі роботи з пестицидами і агрохімікатами треба обов’язково проводити в ранкові (до 10-ї) і вечерні (з18-ї до 22-ї) години при швидкості вітру до 3-4 м/с.

Дотримання законів України «Про бджільництво», «Про захист рослин», «Про пестициди і агрохімікати», «Про місцеве самоврядування», зустрічі, діалоги, співпраця, партнерське взаєморозуміння між аграріями та бджолярами дозволить уникнути випадків загибелі бджіл через застосування ЗЗР.

23

 

dpss

uryad portal

lab diagnost