Коричнево-мармуровий клоп - загроза врожаю!

4

Останніми роками загрозливого характеру та масового розповсюдження набуває коричнево-мармуровий клоп (Halyomorpha halys Stal.). Цей регульований шкідливий організм для України є представником клопів-щитників – родини комах ряду напівтвердокрилі та належить до шкідників рослин, що становлять особливу небезпеку та є переносниками збудників захворювань.

Основним ареалом проживання мармурового клопа історично були країни Південно-Східної Азії (В`єтнам, Китай, Японія), але згодом шкідник почав активно заселяти спочатку країни американського континенту, а в 2007 році він з`явився в європейських країнах.

За зовнішніми характеристиками мармуровий клоп практично нічим не відрізняється від типових комах свого роду. Шкідник має тіло грушоподібної форми і досягає близько півтора сантиметра завдовжки. Колір комахи коричневий, але спинка і голова мають незвичайні «вкраплення», що візуально створює мармуровий відтінок. Як і більшість клопів, він виділяє їдкий запах, покликаний відлякувати природних ворогів. Чисельність популяції цих комах на сьогодні стрімко зростає, все більше представляючи загрозу для сільськогосподарських культур. Наприклад, в США протягом одного року він завдав втрати в 33 млрд дол. Саме тому мармурового клопа називають «американським».

Мармуровий клоп полюбляє вологий, теплий клімат і швидко поширюється країнами з «м'якими» зимами. У холодну пору року ховається в опалому листі, рослинних рештках, також в будівлях, сараях, складах. Може зимувати в норах тварин та у гніздах птахів.

Навесні (середина квітня) самка відкладає яйця, прикріплюючи їх з нижнього боку листка (20 – 30 шт.). Яйця білі, шароподібні. Через 2-3 тижні з’являються личинки (німфи). В процесі формування вони проходять п’ять стадій розвитку. На кожній змінюють забарвлення – від оранжевого до чорного, а на останніх стадіях розвитку – світло-коричневого майже білого кольору. Весь період формування у дорослу комаху триває 35-45 днів. Клоп може дати три покоління за сезон. В кінці жовтня – на початку листопада імаго йде в зимову сплячку.

Навесні мармуровий клоп живиться молодими пагонами та плодами більшості садово-городніх культур, завдаючи велику шкоду сільському господарству. Личинка та імаго харчуються різними видами рослин, проколюючи зовнішні тканини та висисаючи сік. При цьому поверхня стебла стає бугристою, а під корою утворюється тканина, яка нагадує за консистенцією вату.

Пошкоджує практично всі плодові та баштанні культури, ягідники, виноградники, декоративні рослини, бур'яни – всього понад 100 видів рослин-господарів. На листі та плодах є характерні проколи з утворенням некротичних зон. При цьому уражені шкідником плоди фруктів та овочів втрачають свій початковий смак, а при ураженні цитрусових, плоди, не встигаючи визріти, осипаються на землю. На плодових деревах утворюється некроз, а на томатах та перці у місцях проколу плоди загнивають.

Для людей мармуровий клоп не становить загрози, хіба що дискомфорт, коли комахи намагаються знайти місце для зимівлі в будинку, а також неприємний запах, що виділяє клоп.

Вчені стверджують, що ефективна боротьба з мармуровими клопами починається з його раннього виявлення. Профілактичні заходи допомагають у збереженні врожаю до 45%. У місцях зимівлі масових колоній шкідника знищення проводиться механічним методом - змітанням з підлоги, стін, та подальше знищення у будь-який доступний механічний спосіб. На дачних ділянках власники пізньої осені розставляють коробки, що набиті старими газетами, картоном. Клопи ховаються в них, сподіваючись перезимувати. Скупчення у сотні особин спалюють. 

5678910

dpss

uryad portal

lab diagnost