dpss od3

facebook btelegram messenger 

fb2telegram messenger                    dpss od5 en 80

Захист винограду від хвороб і шкідників

1Чудові солодкі грона винограду – справжня гордість садівника і ласощі для сім’ї. Виноград і смачними ягодами нагодує, і стане відмінним вертикальним озелененням. Однак, не завжди садівники отримують бажаний результат через хвороби, які знищують виноградники. Щоб зберегти урожай винограду необхідно проводити його захист від пошкоджень хвороботворними організмами й шкідниками, які послаблюють імунітет рослини, пошкоджують ягоди, а без лікування – можуть знищити не тільки урожай, але і всі кущі.

Бактеріальні, грибкові та навіть вірусні захворювання шкодять виноградним насадженням в різні роки по-різному, залежно від сприятливих погодних умов для розвитку тієї чи іншої хвороби. Сподіватися на те, що ваш виноград ніколи не захворіє – даремно. Найбільш поширеними хворобами винограду є мілдью, оїдіум, антракноз, сіра та біла гнилі, а серед шкідників винограду можна виділити кліщів, оленку волохату, довгоносиків та гронову листокрутку.

Мілдью, або несправжня борошниста роса

Мілдью є найбільш небезпечною і найпоширенішою хворобою винограду. Нею уражуються всі зелені частини рослини: пагони, грона, листя, вусики, суцвіття. Характеризується появою блідо-зелених або жовтуватих маслянистих плям на листках. У вологу погоду на ураженій тканині з нижньої частини з’являється білий наліт. Пізніше плями стають червонувато-бурими, в ураженій тканині з’являється некроз, після чого ягоди і листя винограду опадають, не виключено й всихання грон і суцвіть рослини. На молодих пагонах, вусиках, квітконіжках формуються видовжені, злегка вдавлені бурі плями, що вкриваються білим нальотом. У вологу погоду вкриваються білим нальотом, у суху — деформуються та засихають. Якщо з хворобою не боротися, вона здатна повністю знищити врожай. Заходи боротьби: застосування препаратів - Рідоміл Голд МЦ68WG в.г. з нормою витрат 2,5кг/га або 50г/10літрів води; Квадріс 250 SCс.к. 0,8л/га, або 6мл/10 літрів води та інші дозволені до використання препарати.

Оїдіум, або борошниста роса

Хвороба проявляється у роки зі спекотним літом. Найбільш ідеальними умовами для розвитку хвороби є температура 25°C і вище та підвищена вологість повітря. Гриб уражує всі зелені частини рослини. На листі спочатку з’являються дрібні світлі плями, які поступово покриваються попелясто-сірим борошнистим нальотом. На пагонах формуються темно-коричневі розпливчасті плями, які після здерев’яніння набувають червонувато-коричневих чітких контурів. Під час ураження зелених ягід на їх поверхні з’являються коричневі дрібні плями з борошнистим нальотом, ягоди припиняють ріст і розвиток, темнішають, твердіють та засихають, а у вологу погоду — загнивають. У спекотну погоду уражені рослини мають запах гнилої риби. У виноградниках з торішнім запасом інфекції перше обприскування необхідно провести вже з фази 3 листків, а там, де хвороба в попередньому році не прогресувала, не пізніше фази утворення 6-го листка. Заходи боротьби: Застосування препаратів Топаз 100 ЕС к.е., 0,15-0,25л/га або 12мл/10 літрів води, Тіовіт Джет 80WG в.г. 5-8кг/га або 40г/10 літрів води, Квадріс 250 SCс.к. 0,8л/га, або 6мл/10 літрів води або інший дозволений до використання препарат.

Сіра гниль

Хвороба проявляється на ягодах під час достигання по мірі збільшення цукристості соку. В умовах високої вологості розвивається на листках, їх черешках, пагонах і суцвіттях, на зелених ягодах, а також на саджанцях під час їх зберігання. На листках з’являються бурі плями — відмерлі частини, які у вологу погоду вкриваються грибним нальотом. Під час дозрівання ягоди буріють, покриваються сірим пліснявим нальотом, розм’якшуються. В умовах сухої спекотної погоди уражені ягоди всихають, їх сік набуває специфічного запаху. Заходи боротьби: Застосування препаратів Топсін-М 500, КС 1,0-1,5л/га або 8-10г/10 літрів води, Квадріс 250 SCс.к. 0,8л/га, або 6мл/10 літрів води або інший дозволений до використання препарат.

Чорна плямистість (фомопсис, ескоріоз, відмирання пагонів)

Ознаки хвороби проявляються як на зелених, так і на здерев’янілих органах рослин. Перші ознаки з’являються на вузлах однорічних пагонів у вигляді чорно-бурих округлих крапок, які пізніше утворюють поздовжні смуги. На листках виникають дрібні темно-коричневі плями з зеленувато-жовтою облямівкою. Уражені листки деформуються, опадають. При сильному ураженні чорною плямистістю втрачається до 50% врожаю. Крім того, відмирає уражена багаторічна деревина кущів, що може призвести до повної загибелі кущів. Заходи боротьби: ранні профілактичні-у фазі набрякання бруньок до фази 4-5 листків обробки фунгіцидами Квадріс 250 SCс.к. 0,8л/га, або 6мл/10 літрів води або інший дозволений до використання препарат. Наступні обробки збігаються з термінами й препаратами проти мільдью.

 

Шкідники винограду: основні ознаки пошкодження

Кліщі 

Ці капосники – найбільш небезпечні. Павутинний кліщ, повстяний кліщ, листовий кліщ – з задоволення зіпсують життя вашому винограднику. Вони дрібні, і розгледіти їх не просто. Навесні кліщі можуть повністю знищити молоді бруньки, влітку на листках з'являються плями, горби, кулясті дрібні нарости та ін. пошкодження. Важливо знати, що якщо з кліщами не боротися, то можна втратити не тільки урожай, але і весь виноградник. Сучасні комплексні інсектициди, допоможуть справити з цією напастю.

Скосарі (довгоносики)

До цих шкідників належать два види довгоносиків. Зимують дорослі жуки і личинки. Дорослі жуки спричиняють два види пошкоджень: рано навесні об’їдають молоді бруньки, а пізніше фігурно об’їдають молоде листячко. Личинки живляться корінцями. Також останніми роками на виноградних насадженнях спостерігається пошкодження оленкою волохатою, особливо в період цвітіння. Отож необхідно систематично проводити обстеження та при виявлення заселення та пошкодження виноградних насаджень провести захисні заходи одним із препаратів: Актеллік 500 ЕС к.е., 3л/га або12мл/10 літрів води,  Енжіо 247 SCк.с.,0,18л/га або3,6мл/10 літрів води, або іншим дозволеним до використання препаратом.

Гронова листокрутка 

Цей милий метелик заподіє чималого головного болю. Гусениці виноградної, дволітньої та гронової листокрутки здатні залишити від вашого винограду – одні лози, без листя і плодів. Зимує ця «краса» в землі й під листям. Навесні  при оптимальних умовах для шкідника (температура 15-25 °С і відносна вологість повітря понад 50%) починається літ першого покоління гронової листокрутки.  В поточному році початок льоту першого покоління гронової листокрутки зафіксовано 25 квітня, масовий літ 27-28 квітня. Виходячи з цього початок відродження шкідника очікується кінець першої – початок другої декади травня. В цей період необхідно обов’язково провести захисні обробки проти гусениць гронової листокрутки, з додаванням препаратів проти хвороб. Не зволікайте з цією обробкою тому, що перше покоління гронової листокрутки найбільш шкодочинне. Вирішальний етап у догляді за виноградом – обробка винограду перед і після цвітіння. Лікування можна здійснювати до цвітіння і після, але під час цвітіння обробки робити не варто. Заходи боротьби: Застосування препарату Матч 050ЕС,к.е з нормою витрат 1,0л/га або 8мл/10літрів води.

23456789101112

 

dpss

uryad portal

lab diagnost