Моніліоз – небезпечна хвороба кісточкових культур

1

Моніліоз – дуже небезпечне захворювання. Хвороба уражує всі кісточкові культури, 12 видів дерев, серед яких абрикос, персик, вишня, слива тощо. Так, наприклад, у рік епіфітотій ураження плодів абрикоси гниллю сягає 35-45%, черешні – 50-60% залежно від сортового складу. Поширюється моніліоз із ушкодженими плодами, але найчастіше з ураженим садивним матеріалом.

Збудником хвороби є недосконалий гриб Monilia cinerea Bonord. - Monilia laxa (Her) із порядку Hyphomycetales. Моніліоз може проявитись у двох формах: наприкінці або відразу після цвітіння – у формі моніліального опіку, а також у літній період – у формі плодової гнилі (плоди загнивають і вкриваються нальотом конідіоспор).

Моніліальний опік проявляється в раптовому всиханні квіток, зів’яненні та засиханні листя, молодих плодових гілочок та однорічних пагонів. Уражені листя й квітки буріють, всихають, але тривалий час лишаються на дереві. За сильного розвитку хвороби уражуються всі квіткові пагони. Таке дерево має вигляд обпаленого вогнем, через що хвороба отримала свою назву. Також моніліальний опік можна сплутати з ушкодженням морозом, що спостерігається під час ранкових приморозків. На уражених гілках, квітках і плодах з’являється спороношення гриба у вигляді подушечок світло-сірого кольору, розкиданих безладно, на відміну від плодової гнилі яблуні та груші, у якої подушечки помаранчево-жовтого кольору й розташовані концентричними колами.

Сприятливою для швидкого розвитку моніліозу навесні є прохолодна й волога погода під час цвітіння. Низькі температури затримують фазу цвітіння, а висока вологість (особливо під час дощів і туманів) сприяє швидкому формуванню конідій та їх поширенню. Інтенсивність проявлення хвороби визначає також ступінь цвітіння культури, тому що зараження відбувається через приймочку маточки та пиляки. Здебільшого квітки уражуються патогеном під час повного розпукування. У період опадання пелюсток і утворення зав’язі сприйнятливість квіток зменшується.

У червні-липні моніліоз уражує плоди. На поверхні плодів з’являються спочатку бурі плями, які згодом розростаються й займають всю поверхню плоду. На них хаотично розташовані дрібні сірі нарости. Помічено, що збудник хвороби уражує переважно плоди з порушеними покривними тканинами внаслідок розтріскування, механічних пошкоджень або уколів комахами-шкідниками. Одними з важливих воріт інфекції є місця пошкодження плодів казаркою. Численні поранення шкірки плодів цими комахами створюють сприятливі умови для інфекції та розвитку хвороби. Слід зазначити, що в разі свіжого пошкодження шкірки ураження й проростання конідій гриба відбувається за відносно низької вологості повітря, але оптимальною є вологість 75-80%. Плоди зморщуються, муміфікуються і лишаються на дереві до весни. Уражений плід заражує сусідні при доторканні, плоди з восковим нальотом менш уразливі.

Способи захисту рослин

  • Із агротехнічних заходів ефективні осіння зяблева оранка й обкопування пристовбурних ділянок дерев із заорюванням у ґрунт опалих листків та уражених плодів.
  • Збирання та спалювання восени муміфікованих плодів і опалого листя.
  • Обприскування рослин восени 3% розчином бордоської рідини або 1% мідного купоросу, хлорокисом міді 0,9%.
  • У саду, де влітку було помічено ураження моніліозом, навесні проводять фунгіцидні обробки. Проводять обприскування на початку рожевого бутона, після цвітіння та через 12-14 днів після другого обприскування. Застосовують фунгіциди: «Скор» 25% к.е. (дифеконазол) із нормою витрати 0,2 л/га, «Чемпіон» 77% з.п. (гідроокис міді), 4,0 кг/га, «Хорус» 75% в. г. (ципродиніл), 0,3 кг/га, «Топсин-М» 70% з.п. (тіофанат-метил), 3,0 кг/га. Перед цвітінням та після нього обприскування дерев проти моніліозу можна проводити фунгіцидом у суміші з інсектицидом, позаяк укуси комах сприяють зараженню дерев плодовою гниллю. Сприяють поширенню гусениці плодожерки і жуки-казарки.
  • Вирізування та спалювання уражених і засохлих пагонів. Обрізування роблять рано навесні, через 8-12 днів після цвітіння. Формування крони можна вважати одним із важливих технологічних заходів у системі захисту насаджень плодових культур від моніліозу. Восени слід обрізати уражені дерева у першу чергу, щоб уникнути вторинного зараження. Обрізуючи гілки варто пам’ятати, що міцелій гриба у гілках просувається від місця зараження догори, тому слід обрізувати нижче місця ушкодження, захоплюючи декілька здорових гілочок. Уникайте механічних ушкоджень здорових тканин, а у разі поранень варто обробити ушкодження садовими варом чи фарбою!
  • У червні-липні моніліоз починає входити у фазу розвитку безпосередньо на плодах. Ознакою є загнивання плодів просто на гілках. Такі плоди бажано знімати і знищувати. У період дозрівання плодів боротися з моніліозом засобами хімічного захисту заборонено.
 23456789

dpss

uryad portal

lab diagnost