dpss od3

facebook btelegram messenger 

fb2telegram messenger                    dpss od5 en 80

Кучерявість листя персика

1

Кучерявість листя персика є одним з найнебезпечніших захворювань кісточкових, яке викликає гриб Taphrina deformans (Berk.) Tul. У перший рік хвороба спричинює обпадання листків, засихання й обпадання плодів, відмирання однорічних пагонів. На другий рік дерево, зазвичай, не плодоносить.

Серед факторів, які сприяють поширенню кучерявості, можна виділити різкі перепади температур, підвищену вологість повітря, знижені температури. Ураження  відбувається при розпусканні бруньок, коли спори гриба починають проростати.

Кучерявість листя персика починає проявлятися вже ранньою весною. Захворювання охоплює лише молоді пагони і листя через 5-7 днів після їх появи. Менше схильні до кучерявості зрілі листя. На молодих листочках раптом утворюються пухирчасті здуття світло-зеленого кольору, пізніше вони стають рожевими і навіть червонуватими. З часом листя втрачає форму – стає кучерявим. Через деякий час після появи перших ознак хвороби з нижньої сторони ураженої листкової пластинки утворюється білий воскоподібний наліт, що являє собою спороношення патогену. Заражені листки швидко всихають, чорніють і опадають, а плоди на деревах перестають розвиватись й засихають.

Хвороба проявляється також на пагонах, що викривлюються, потовщуються, набувають жовтуватого кольору, а при перших приморозках гинуть. Міжвузля поступово коротшають, гілки викривляються і засихають. Страждають і бутони: вони деформуються або опадають. Плоди також викривляються, їх смакові якості різко погіршуються. М’якоть стає твердою, сухою. Уражені дерева майже відразу перестають плодоносити. Нові пагони всихають, що призводить до послаблення дерева і його загибелі в найближчу або наступну зиму.

Інтенсивному розвитку хвороби сприяє сира та прохолодна погода навесні. Джерелами інфекції є сумкоспори гриба, що зимують між лусочками бруньок, у ранках на гілках та погонах. Патоген може зберігатися також у вигляді грибниці в уражених погонах. Весною за настання теплої та вологої погоди спори проростають і заражають рослини в період розпускання бруньок. Листя старше за двотижневий вік не інфікується.

Засоби захисту

При зараженні кучерявістю, восени або ранньою весною, до розпукування бруньок заражені й висохлі пагони обрізують і знищують. Повторне обрізування заражених пагонів проводять в середині весни, коли добре видно ознаки захворювання, а спори ще не розсіялися. У невеликих насадженнях доцільне збирання і знищення зараженого листя, а в промислових – обов’язкова осіння оранка й обкопування пристовбурних кіл із старанним збиранням опалого листя. Рекомендовано проводити профілактичні обробки щодо недопущення зараження кучерявістю. Досить двох обприскувань фунгіцидами в рік до розпускання бруньок навесні та після опадання листя глибокої осені. Препарати, що використовуються для профілактики, – це «Скор», «Магнікур», «Фундазол» тощо.

Якщо вже з'явилася перші прояви хвороби в саду, то слід негайно приступати до лікування. Коли ступінь ураження високий, краще використовувати системні препарати, як-от «Хорус», «Скор», «Топаз» та інші.

Обробки треба повторювати один раз на два тижні, можна і один раз на 10 днів. І краще препарати змінювати, вибираючи іншу діючу речовину. Слід пам’ятати, що обробки дерев фунгіцидами проводять в тиху безвітряну погоду в ранішні та вечірні години, обов’язково дотримуючись правил техніки безпеки.

2345

 

dpss

uryad portal

lab diagnost