Колорадський жук – небезпечний шкідник картоплі та пасльонових культур

1

Колорадський жук поширений повсюдно. Основна культура, яку найбільше пошкоджує колорадський жук, – картопля. Знищивши посадки картоплі, він переходить на інші культури: томати, баклажани, перець. Жук розповсюдився із Колорадо (США), звідки й отримав свою назву.

Жук завдовжки 8-12 мм, жовтий чи червоно-жовтий, рідше жовто-бурий зі світлішими надкрилами та темними плямами на голові та передньоспинці. Тіло коротко-овальне, сильне, опукле, блискуче; на надкрилах десять чорних смужок. Яйце червоно-жовте, блискуче, видовжено-овальне. Личинка до 10 мм, молодшого віку – темно-сіра, старшого – червоно-жовта (цегляного кольору), тіло липке, м’ясисте, червоподібної форми, зверху опукле, особливо роздуте в середній частині, вкрите рідкими щетинками. Лялечка – 10-12 мм, оранжево-жовта чи червонувата.

Зимують імаго в ґрунті, найчастіше на глибині 10-30 см. Навесні, коли ґрунт прогрівається до 15⁰ С, жуки масово виходять на поверхню. Цей процес триває близько місяця. У пошуках їжі жуки перелітають на значні відстані. Самка відкладає яйця на нижньому боці листків купками, по 28-30, а іноді до 70 яєць у кожній кладці. Самки високоплодючі, продукують у середньому від 900 до 1 600, відкладаючи їх упродовж літа. Ембріональний розвиток триває 6-18 діб, залежно від температурного режиму й вологості повітря.  Далі з яєць з'являються личинки, одразу після виходу з яєць личинки живляться яйцевими оболонками. Потім вони гризуть м’якуш листка з нижнього боку, поступово переходять на верхній бік і обгризають листки повністю, залишаючи тільки жилки. Розвиток личинки триває 20-24 дні. Упродовж життя вони линяють тричі і мають відповідно чотири віки. Найбільш ненажерливі личинки старших віків. Якщо не контролювати їхню популяцію, вона знищує все листя картоплі. Знищивши листя на одній рослині, переселяються на інші. Завершивши розвиток, личинки заглиблюються у ґрунт на 8-10 см (іноді до 20 см) для заляльковування. Розвиток лялечки триває 12-21 добу.

Молоді імаго першої літньої генерації починають з’являтися в степовій зоні наприкінці червня – на початку липня. Значна частина молодих імаго в поточному році не відкладає яєць, а йде у ґрунт на зимівлю. У наступному році ця частина імаго розмножується дуже активно і створює найбільшу загрозу врожаю. Інша частина жуків через 1-2 тижні починають знову відкладати яйця, породжуючи таким чином, нове літнє покоління колорадських жуків. Залежно від температурного режиму можуть давати 2-3 покоління за сезон.

Заходи захисту

Через те, що шкідник швидко розмножується і знищує культурні рослини, боротьба з ним повинна бути своєчасною та ефективною. Механічний спосіб боротьби з колорадським жуком полягає в збиранні зручну дорослих особин і личинок з поверхні рослин з подальшим їх знищенням (на присадибних ділянках).

Захищають картоплю в разі заселення дорослими жуками 5-10% кущів у фазу сходів. За масового з’явлення личинок І-ІІ віків та чисельності 10-20 екз. при 8-10% заселених кущів у фазу бутонізації - початок цвітіння насадження картоплі обприскують інсектицидами згідно «Переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні». Важливо використовувати пестициди з різними діючими речовинами, щоб не викликати звикання і боротися із колорадським жуком на всіх стадіях розвитку шкідника.

Після збирання картоплі чи переорювання – культивація ґрунту з вибиранням бульб, що залишилися, для запобігання появі самосіву, що є резервацією колорадського жука; внесення добрив і підживлення, своєчасні розпушування, підгортання і прополювання для підвищення стійкості картоплі; скошування бадилля перед збиранням.

234567

 

dpss

uryad portal

lab diagnost