Шкідники генеративних органів ріпаку

1Із різким розширенням посівних площ під ріпаком спостерігається тенденція до збільшення чисельності шкідливих видів комах. На ріпаку зустрічається близько 50 видів фітофагів, від яких втрати врожаю насіння можуть становити 30-40% і більше при одночасному зниженні якості.

Злісним шкідником ріпаку озимого є капустяна попелиця. Вона може завдавати шкоди посівам протягом усього періоду вегетації. Ступінь пошкодження рослин попелицею зростає в міру посилення посушливої погоди. Попелиці заселяють посіви ріпаку цілими осередками і становлять велику загрозу рослинам.

Важливо звернути увагу й на шкоду від хрестоцвітих клопів, які роблять «уколи» на листках ріпаку і висмоктують вміст клітин. У результаті вони знебарвлюють листки, на місці уколу з’являються білі плями, що зливаються у плями більшого розміру, від яких листок скручується і висихає. Пошкоджені  клопами стручки формують щупле насіння. Погодні умови також є маркером розвитку цього виду, позаяк хрестоцвіті клопи активізуються за високої температури повітря.

Ріпаковий стручковий комарик, або галиця основну шкоду приносить саме на молодих стручках: відкладає яйця в отвори, які зроблені насіннєвим прихованохоботником, часом здатен навіть без додаткової допомоги відкладати яйця у молоді стручки. Десятки мілких личинок виїдають внутрішню паренхіму стручка, і вони під час наливу згинаються, жовтіють, а під час дозрівання розтріскуються. Пошкодження галицею значно знижує врожай та якість насіння ріпаку, тому найважливішим заходом є захист посівів від шкідників насіння.

В поточному році спостерігається живлення пилком на квітуючих рослинах ріпаку імаго ковалика темного, що є досить незвичним для нашого регіону.

Враховуючи те, що на даний час на полях ріпаку закінчується фаза цвітіння, потрібно ще все ж враховувати аспект недопущення отруєння бджіл. На ринку є цілий ряд засобів захисту рослин, які дозволяють боротися з шкідниками ріпаку під час цвітіння, не завдаючи шкоди бджолам. Але механізм такої безпечності різний: одні препарати рекомендується вносити, коли бджіл на полі немає (при цьому завдяки репелентним властивостям вони в це поле більше не летять, і, відповідно, не запилюють квіток), решта діючих речовини є безпечними для бджіл, але їх ефективність обмежена лише квіткоїдом і контактною дією проти нього (деякі піретроїди) без тривалого захисного періоду. Ще деякі є умовно безпечними для бджіл, володіють широким спектром дії проти шкідників, але знижують фуражну активність запилювачів.

З 2008 року в Україні і в Європі зареєстрований інсектицид БІСКАЙЯ®, який є повністю безпечним для бджіл і не знижує їх фуражну активність. Даний препарат забезпечує неперевершену контактно-системну дію з довготривалим захисним періодом, ефективний проти всього комплексу гризучих та сисних шкідників, які спостерігаються у період цвітіння-наливу насіння. Всі роботи слід проводити, дотримуючись правил і техніки безпеки при роботі з пестицидами.

234567

dpss

uryad portal

lab diagnost