dpss od3

facebook btelegram messenger 

fb2telegram messenger                    dpss od5 en 80

Американський білий метелик – один із лютих шкідників Одещини

2

Американський білий метелик – небезпечний шкідник у південних і західних областях України. Він є карантинним об’єктом, що пошкоджує понад 140 видів деревних і чагарникових рослин. Породи, яким віддає перевагу цей білосніжний метелик, – шовковиця, клен ясенелистий, волоський горіх. Серед плодових дерев пошкодження припадають на яблуню, грушу, сливу, айву та черешню.

Гусениці американського білого метелика повністю об’їдають листя на деревах, оповиваючи гілки павутиною. Шість-вісім гнізд шкідника на плодовому дереві здатні повністю його знищити.  На данний час у приватному секторі, в садах, а також лісосмугах, скверах, парках, лісах, особливо на деревах шовковиці, спостерігається живлення гусениць шкідника І-ІІ віку у гніздах, обвитих  павутиною.

Відроджені гусениці скелетують листок, пізніше з’їдають його цілком, залишаючи тільки грубі жилки. До III-IV віків ведуть спільний спосіб життя, обплітаючи павутиною листя. Починаючи з V віку, розповзаються і переходять до одиночного способу життя.

Грубе об’їдання листя характерне при розвитку гусениць більш старших віків. За систематичного пошкодження гусеницями різних віків рослини всихають та гинуть. Плодові та ягідні культури знижують урожайність або взагалі не плодоносять не тільки в рік сильного пошкодження, але й наступного. Активні гусениці  вночі та на світанку, вдень сидять на нижньому боці листка. Зі зниженням температури до 5-6 °С живлення припиняється. Без живлення гусениці можуть існувати до 15 діб.

В Одеській області шкідник розвивається у двох поколіннях. Гусениці, відроджені з однієї кладки яєць, можуть повністю оголити плодове дерево 10-15-річного віку.

Яйцями американського білого метелика живляться клопи з родин Nabidae і Myridae, скорпіонові мухи, золотоочки, оси, туруни, павуки – всі вони являються природніми ентомофагами.

Поширюється американський білий метелик транспортними засобами при перевезенні сільськогосподарської продукції та промислових вантажів (на пакувальному матеріалі). Переміщення повітряних течій досить часто сприяє перенесенню шкідника у великих кількостях на значні відстані. Середня швидкість розповсюдження у країні становить 30-40 км на рік. Для попередження розселення американського білого метелика необхідно регулярно проводити моніторинг  багаторічних насаджень.

Агротехнічні заходи полягають у збиранні та знищенні гусениць та кладок яєць американського білого метелика. Гілки з гніздами гусениць обрізають і спалюють. Одне не знищене гніздо дасть тисячі таких гнізд наступного року. Дуже важливо видалити гніздо з гусеницями до настання V віку личинкового циклу, поки вони не залишили гнізда. Для ліквідації вогнищ метелика обробляють плодові сади та лісосмуги інсектицидами дозволеними до використання в Україні, дотримуючись правил техніки безпеки та охорони праці при роботі з пестицидами. У зоні поширення шкідника в населених пунктах рекомендується застосування бактеріальних препаратів  та проведення агротехнічних заходів.

345678910

 

dpss

uryad portal

lab diagnost