Амброзія полинолиста: виняткова шкодочинність для сільського господарства та негативний вплив на здоров’я людей

3

Амброзія полинолиста посідає одне з перших місць серед злісних бур’янів. Це однорічна рослина родини складноцвітних. Під час цвітіння кожна рослина амброзії утворює мільярди пилкових зерен (пилок), які переносяться вітром на великі відстані, викликаючи в чутливих людей захворювання на поліноз: спостерігається втрата працездатності, з’являється набряк слизових оболонок очей і верхніх дихальних шляхів, розвивається астма. В пилку амброзії містяться особливі білки – антигени Е і К. Через слизову оболонку вони потрапляють до лімфи і крові, спричиняючи захворювання. Алергени, що містяться в листі, викликають дерматити.

Амброзія засмічує всі польові (особливо просапні і ярі зернові), овочеві та плодові культури, виноград, пасовища, збіднюючи та висушуючи ґрунт. Карантинний бур’ян щільно росте на узбіччях автодоріг та залізниць, берегах ставків і річок, на пустирях та інших необроблюваних землях, будівельних майданчиках, територіях підприємств, тваринницьких комплексів, машинних дворів, на вулицях і садибах населених пунктів.

На землях з високими і дуже високими санітарно-гігієнічними вимогами (на територіях населених пунктів - навколо житлової забудови, громадських будівель, у парках, скверах, на стадіонах, спортивних майданчиках, а також біля тваринницьких ферм,  на промислових територіях тощо) виключено застосування гербіцидів. Тут амброзія знищується механічним методом - шляхом виполювання, ручного видалення або скошування.

Головне управління Держпродспоживслужби в Одеській області нагадує, що кожному громадянину та посадовій особі, зважаючи на суспільну значимість та надзвичайну шкодочинність карантинних організмів, слід замислитись про природні багатства нашого краю та зробити свій внесок у їх збереження для наступних поколінь.

Власники (користувачі, балансоутримувачі) об’єктів благоустрою зобов’язані знищувати систематично і своєчасно бур’яни, об’єкти рослинного карантину та інші шкідники на прилеглих і закріплених територіях підприємств, установ та організацій усіх організаційно-правових форм, приватних житлових будинків та присадибних ділянок, а також на прилеглій до них території.

Комплексна боротьба з амброзією передбачає проведення:

  • Фітосанітарних заходів: контроль за фітосанітарним станом підкарантинної продукції, сертифікація такої продукції, локалізація вогнищ бур’яну, запровадження і скасування карантинного режиму. Впровадження карантинного режиму передбачає проведення комплексу заходів, спрямованих на ліквідацію вогнищ амброзії і попередження її подальшого розповсюдження;
  • Агротехнічних (ліквідаційних) заходів: застосування гербіцидів, створення агрофітоценозів, механічне скошування тощо. На території з карантинним режимом здійснюється комплекс спеціальних карантинних заходів, спрямованих на знищення вогнищ амброзії та запобігання його подальшого розповсюдження (відповідно до ст. 10 Закону «Про карантин рослин»).
456789

dpss

uryad portal

lab diagnost