Роз’яснювальна робота щодо шкодочинності гірчака

7

Спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області проводять інформаційно-роз’яснювальну роботу серед населення і суб’єктів господарювання щодо небезпеки розповсюдження карантинних бур’янів. Вони призводять до зниження врожайності сільськогосподарських культур і продуктивності пасовищ, погіршення якості кормів, негативного впливу на здоров’я людей та тварин. Бур’яни засмічують всі польові культури, городи, сади, виноградники, луки, пасовища, полезахисні лісосмуги, а також зустрічаються на узбіччях доріг, залізничних насипах, пустирі тощо.

Одним з таких карантинних бур’янів є гірчак повзучий (Acroptilon repens.). Це багаторічна коренепаросткова рослина, що розмножується насінням і кореневищами (вегетативно). Шкодочинність гірчака повзучого полягає у тому, що він забирає з ґрунту велику кількість вологи та поживних речовин. Наукою доказано, що гірчак забирає з ґрунту у 2-5 разів більше поживних речовин, ніж озима пшениця при врожаю 25 ц/га, а вміст нітратного азоту в ґрунті на глибині 50-100 см на засміченому гірчаком полі вдвічі менша за вміст нітратного азоту на цій же глибині на паровому полі. Нерідко вологість орного шару ґрунту на ділянках засмічених гірчаком доходить до мертвого запасу.

Шкідливість гірчака полягає не тільки в його лідерстві в боротьбі за вологу та поживні речовини, але й в тому, що він виділяє токсичні речовини, які шкідливо впливають на ріст та розвиток культурних рослин. Науковцями доведено, що його коріння виділяють речовини, які знижують енергію проростання насіння пшениці, ячменя, гороху, а також можуть гальмувати ріст коренів та стебел цих культур.

Успішна боротьба з гірчаком повзучим можлива лише за умови дотримання комплексу карантинних, агротехнічних та хімічних заходів. На території населеного пункту видаляється карантинний бур’ян агротехнічним методом, а саме багаторазовим підрізанням кореневої системи, яке потрібно проводити вчасно та якісно впродовж трьох років на глибину не менш як 30 см. Це посприяє поступовому відмиранню коренів.

Суб’єктам господарювання треба пам’ятати про три дієві напрямки знищення карантинного бур’яну: агротехнічні заходи (дотримання сівозміни, обробка ґрунту, догляд за посівами), механічні (скошування, викопування або виривання з коренем), хімічні (застосування пестицидів та агрохімікатів згідно з «Переліком пестицидів та агрохімікатів, дозволених до використання в Україні»).

style="text-align: justify;">89101112

dpss

uryad portal

lab diagnost