Фальсифіковані пестициди стають більш якісними копіями оригінальних отрутохімікатів, але залишаються головною загрозою врожаїв

2

Щороку збільшується попит на засоби захисту рослин, адже у сучасному землеробстві неможливо отримати якісний та високий урожай без застосування пестицидів та агрохімікатів. Із збільшенням попиту збільшується й процвітає торгівля підробками та фальсифікатами. Вони становлять особливу небезпеку, оскільки можуть бути доволі якісно підробленими копіями представлених на ринку запатентованих препаратів або торгових марок.

 

Підробки, навіть за наявності діючої речовини, аналогічної тій, що є в оригінальному препараті, містять допоміжні речовини невідомого походження, що можуть формувати непередбачувані шкідливі сполуки. Це може бути суто технічні домішки, які мають найнесподіваніші якості та активність, або більш дешеві речовини, часто токсичні, покликані замінити собою якісні компоненти оригінального препарату та зробити підробку дешевою.

Основні негативні наслідки застосування фальсифікату:

 • часткове чи повне знищення врожаю;
 • відсутність ефекту бажаної дії від підроблених гербіцидів, інсектицидів та фунгіцидів;
 • забруднення зовнішнього середовища, поверхневих та ґрунтових вод;
 • погіршення родючості ґрунтів;
 • непридатна до споживання сільськогосподарська продукція, забруднена залишками заборонених шкідливих речовин та домішок;
 • шкода здоров’ю людей під час внесення препарату;
 • порушення репродуктивної функції людського організму, необоротний розлад імунної та нервової систем, вроджені каліцтва.

Тому фальсифіковані пестициди є не лише неефективними, а майже завжди призводять до непередбачуваних наслідків та завдають значної шкоди та матеріальних збитків.

В Україні дозволяється роздрібна торгівля лише тими пестицидами і агрохіміката­ми, що зареєстровані у «Переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні» та доповненнях до нього. Проведення роздрібного продажу засобів захисту рослин, які не включені до «Переліку…», карається відповідно до чинного законодавства. Для здійснення роздрібної торгівлі засобами захисту росли потрібно мати допуск і посвідчення на право роботи з пестицидами та агрохімікатами, який видається уповноваженим органом виконавчої влади (у нашому регіоні це Головне управління Держпродспоживслужби в Одеській області). Підставою для видачи допуску є посвідчення про проходження спеціальної підготовки з питань безпечного виконання роботи з пестицидами та агрохімікатами та медична книжка з висновком медкомісії про відсутність протипоказань за станом здоров’я.

Рекомендації щодо захисту від фальсифікованих засобів захисту рослин

 • Не купуйте пестициди з лотків, транспортних засобів, а також у невідомих продавців, котрі не мають сертифіката якості на свій товар. Купуйте пестициди лише у відомих дистриб’юторів та у спеціалізованих магазинах і відомих фірмах, які добре зарекомендували себе на ринку пестицидів та мають документи на право зберігання пестицидів і торгівлю ними, сертифікати відповідності на продукцію, яку реалізують.
 • Уважно розглядайте етикетку, яка, до речі, має міцно кріпитися до упаковки. Інформація на ній повинна бути надрукована чітким шрифтом, українською мовою, із зазначенням назви постачальника і його адреси в Україні; діючої речовини; назви препарату; номеру партії; ваги або об’єму; дати виготовлення й терміну придатності; найменування фірми-виробника і його адреси; регламенту застосування (норма витрати, культура, об’єкт, спосіб, час обробки, обмеження, терміни очікування, способи знешкодження, заходи безпеки та надання першої медичної допомоги).
 • У приміщенні для продажу пестицидів і агрохімікатів не повинні реалізовуватися харчові продукти, іграшки, товари дитячого користування, засоби особистої гігієни, одяг, взуття, миючі засоби, парфуми, а також забороняється торгівля пестицидами і агрохімікатами в рядах продажу продуктів харчування.
 • Якщо у вас виникли підозри з приводу якості продукції, яку ви маєте намір придбати, не соромтеся поцікавитися у продавця наявністю сертифіката. Неодмінно слід зберігати касовий або товарний чек, адже чек – це документ, за яким можна довести свою правоту (тільки тоді у вас буде підстава для висунення претензій).
 • Пам’ятайте, будь-який препарат буде ефективним і безпечним для Вашого здоров’я лише за умови придбання його в оригінальній тарі і упаковці фірми-виробника. Усі пестициди, що реалізовуються в Україні згідно з чинним законодавством, проходять обов’язкову державну реєстрацію, під час якої їх перевіряють на відповідність загальноприйнятим санітарно-гігієнічним нормам і встановленим рівням екологічної безпеки.

3

На фото – наші фахівці проводять інформаційно-роз’яснювальну роботу серед суб’єктів господарювання Подільського району, що спрямована на недопущення реалізації фальсифікованих пестицидів.

dpss

uryad portal

lab diagnost