Бур’ян Ценхрус довгоголковий

5

Згідно огляду поширення карантинних організмів в Україні, з яким можна ознайомитися на сайті Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, станом на 01.01.2022 року, Ценхрус довгоголковий поширений в п’ятьох областях України: Дніпропетровській, Запорізькій, Миколаївській, Одеській, Херсонській.

Росте Ценхрус довгоголковий на будь-яких ґрунтах, але перевагу віддає піщаним. Бур’ян засухостійкий. Засмічує всі польові культури, сади, узбіччя доріг, некультивовані землі. Його шкодочинність обумовлена зниженням врожайності, негативним впливом на здоров’я людей і тварин, засміченням шерсті овець.

Ценхрус довгоголовий (Cenchrus longispinus (Hack.) Fernald) – однорічна рослина заввишки 20-60 см. Суцвіття – колосоподібна волоть, що складається з 8-15 колосків буруватого або жовтувато-зеленого кольору, вкритих гострими шипами. Колоски вузькі, оточені колючою обгорткою із щетинок, що зростаються біля основи. Плід – зернівка. Вона має чорно-бурий або зелено-жовтий колір, вкрита колосковою лускою й оточена гострими шипами, завдяки яким прикріплюється до вовни тварин та одягу людей. Одна рослина утворює близько 2 000 насінин. Насіння зберігає свою життєздатність до п’яти.

При контролі за станом поширення Ценхрусу довгоголового застосовуються всі можливі методи боротьби:

  • глибока оранка
  • використання сівозміни
  • багатократне скошування на необроблюваних землях,
  • метод чорного пару
  • культивація
  • обробіток ґрунту після збору урожаю
  • хімічні методи.

Забороняється завезення не територію України об’єктів регулювання, засмічених насінням даного бур'яну. З метою запобігання занесення та/або поширення регульованого шкідливого організму, об’єкти регулювання (вантажі, матеріали, транспортні засоби) підлягають обов'язковому фітосанітарному контролю.

 

dpss

uryad portal

lab diagnost