Вузькозлатка березова бронзова

1

Спеціалістами Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області проводиться моніторинг території Одеської області на виявлення вузькозлатки березової бронзової за допомогою феромонних пасток.

Вузькозлатка березова бронзова (Agrilus anxius Gory) є регульованим шкідливим організмом, внесеним до переліку відсутніх в Україні (список А-1). Її кормовими рослинами є берези: жовта, даурська, солодка, максимовича, західна, паперова, бородавчаста або повисла, плосколистна, тополелистна, пухнаста, гімалайська або корисна.

Де-не-де можна зустріти златку на північнокитайській червоній березі і березі Ермана. У заселених златкою дерев всихання розпочинається з верхньої частини крони і поступово поширюється нижче. На стовбурах з’являються водяні пагони, а біля основи стовбура – коренева поросль. При високій щільності заселення загибель дерева настає на другий рік. Хронічні вогнища шкідника формуються порівняно тривалий час. На великих деревах златка розвивається протягом кількох років, викликаючи їх поступове ослаблення. На ранніх стадіях (перший рік) заселення дерев златкою встановити досить важко.

Надійними ознаками є розколи кори і наявність личинкових ходів під корою. Для виявлення ходів необхідно видалити кору. Основні симптоми – характерні льотні отвори на стовбурах і гілках – з’являються пізніше, на наступний рік після заселення. Заселені дерева зазвичай мають розріджену крону, листя жовтіє раніше, уздовж старих ходів з’являються здуття і тріщини, розвиваються вторинні пагони уздовж стовбура. На третій рік багато гілок відмирає, крони стають рідкими, з’являються численні льотні отвори, стовбури покриваються тріщинами. Жуки можуть літати на відстань в кілька кілометрів, але більшість з тих, що вилітають з одного джерела, поширюються не більше ніж на 500 м.

Златка також може бути занесена з посадковим матеріалом, з порубковими залишками, з неокорінною деревиною, з деревною тріскою і дровами. Незважаючи на те, що златка досить теплолюбний вид, її личинки успішно зимують при температурах нижче -30 °С.

Щоб знизити шкідливість жуків і личинок, деревину захищають при зберіганні. Вже постраждалі від шкідників дерева обробляють хімпрепаратами згідно «Переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні», обпилюють або спилюють повністю, пні викорчовують і спалюють. 

23456

dpss

uryad portal

lab diagnost