Мілдью винограду
Мілдью, або несправжня борошниста роса винограду – це досить поширене та шкідливе захворювання. Якщо не проводити належних заходів захисту, за сильного розвитку захворювання урожай практично гине.
Мілдью проявляється на всіх зелених надземних органах рослин. Здерев'янілі надземні органи і корені не хворіють. Листки уражуються протягом всього вегетаційного періоду. Навесні на молодих листках зверху з’являються блідо-зелені або жовтуваті плями, які згодом стають маслянистими та буріють. З нижнього боку листків у місцях плям утворюється рясний, білий, пухнастий наліт, що являє собою нестатеве спороношення збудника хвороби. Діаметр плям часто досягає 2-3 см. Наліт може з’являтися і без попереднього виникнення маслянистих плям. Це залежить від вологості. За умов тривалої посухи він не утворюється.
На дорослих листках мілдью викликає утворення невеликих кутастих плям (до 6 мм у діаметрі). Іноді вони оточені хлоротичною тканиною. Листя засихає й опадає, іноді спостерігають оголення пагонів, вусики втрачають гнучкість, стають ламкими і при надмірній вологості загнивають.
Ягоди, уражені збудником мілдью, набувають темно-шоколадного кольору, а навколо плодоніжки утворюється синювата смужка. Прийнято вважати, що ягоди легше уражуються збудником мілдью у молодому віці. Згодом продихи на ягодах зникають, і вони не заражаються.
Ефективний захист забезпечує комплекс заходів, зокрема хімічних:
- Для знищення зимуючого запасу ооспор проводять збирання листя восени і спалювання його або компостування, після цього – глибоку оранку у міжряддях.
- Важливе своєчасне і правильне підв’язування лози до шпалер і тичок. При формуванні та підв’язуванні кущів уникають загущення листків, пасинкують у стислі строки.
- Під час вегетації рослин – утримання міжрядь у чистому стані, постійне знищення бур’янів. Засміченість виноградників затримує краплинну вологу, а отже, призводить до посилення ураженості мілдью.
- Не слід однобічно вносити азотні добрива, оскільки при цьому тканина листка стає більш пухкою, внаслідок чого сприйнятливість рослин до хвороб посилюється.
Агротехнічні заходи:
- Розміщення виноградників на південних, добре провітрюваних схилах.
- Розташування рядів в напрямку вітру.
- Своєчасна підв’язка.
- Обламування.
- Пасинкування, чеканка пагонів.
- Боротьба з бур'янами.
- Обприскування.
Важливе значення має своєчасна обробка виноградників фунгіцидами. У роки з незначними опадами проти мілдью проводять 5-7 обприскувань, а в періоди з великим зволоженням – до 10 і навіть до 14.
Протягом періоду вегетації проводять обприскування насаджень:
- Перше - перед цвітінням.
- Друге - одразу після цвітіння.
- Наступні обробки проводять в залежності від погодних умов та інтенсивності розвитку хвороби.