Боремося з лучним метеликом ефективно та безпечно

1

В результаті життєдіяльності лучного метелика можуть спостерігатися пошкодження різного характеру: порушення квіток, плодів, стебел, кореневої системи. З культурних рослин найбільш цікавими для лучного метелика є бобові, цукровий буряк, кукурудза, баштанні культури та соняшник. Крім культурних рослин шкідник може поїдати дикорослі. В умовах масового розмноження та браку їжі, від лучного метелика можуть страждати дерева і чагарники.

Розвиток шкідника складається з чотирьох стадій: яйце, гусениця, лялечка, метелик. Метелики розміром 18-27 мм та мають вусики – у самців вони зубчасті, у самиці – ниткоподібні. Передні крила світло-коричневі з жовтувато-бурим малюнком з кількох смужок на зовнішньому краї та світлою плямою посередині, самець більш витягнутий і менше самки за розміром. Гусениця має сіро-зелене забарвлення і темні смужки вздовж спини і з боків. Довжина дорослої гусениці 3-3,5 см. Яйця лучного метелика протягом свого розвитку міняють колір від молочного до жовтого й далі до коричневого. Лялечка досягає завдовжки трохи більше сантиметра та має забарвлення жовтого або світло-коричневого кольору.

 

У нашій зоні протягом сезону, як правило, можна спостерігати три покоління лучного метелика.

I покоління розвивається в основному на різнотрав’ї в лісосмугах та може завдати шкоди на ранніх етапах розвитку сільськогосподарських культур по краю поля.

II покоління відрізняється високим апетитом і завдає відчутної шкоди тим культурам, які ще знаходяться на стадії розвитку. В основному це просапні, бобові культури, овочі та багаторічні трави.

Розвиток III покоління припадає головним чином на період, коли тканини рослин стають непридатними для харчування гусениць.

На розвиток та розповсюдження лучного метелика впливають погодні умови. Високій плодючості шкідника сприяє вологість повітря і температура, а також наявність кормової бази (нектароносних рослин). Метелики ведуть в основному нічний спосіб життя. Максимальна активність спостерігається з 22:00 до 01:00. На шостий-десятий день після вильоту метеликів відбувається яйцекладка. Максимальна плодючість самок – 800, середня – 120 яєць. Самки відкладають яйця упродовж 5-15 діб. Ембріональний розвиток триває від 2 до 15 діб. Гусениці після відродження живляться з нижнього боку молодих листочків, вигризаючи тканини і не пошкоджуючи верхньої шкірочки, а потім грубо обгризають листки, обплітаючи їх павутинням; наприкінці живлення вони можуть пошкоджувати черешки, соковиті пагони і плоди. Закінчивши живлення, гусениці заглиблюються у поверхневий шар ґрунту, де сплітають вертикальний кокон і в ньому заляльковуються.

 

За прогнозом можливої загрози від шкідника проводять захисні заходи:

  • Навесні посіви багаторічних трав, які в зоні інтенсивного землеробства є основними резерваторами лучного метелика, боронують важкими боронами.
  • Культури, які найбільше пошкоджуються гусеницями I покоління (буряки, соняшник, кукурудза, льон тощо), висівають в оптимальні строки із застосуванням оптимальних норм добрив. Розвинуті рослини стійкіші проти пошкодження гусеницями.
  • Культури на зелений корм і сіно з великою кількістю яйцекладок та гусениць молодших віків, де застосування інсектицидів недопустиме, краще скосити на сінаж або силос, а стерню одразу після збирання обробити інсектицидами. Багаторічні бобові трави (конюшина, люцерна) і навіть насінники встигають відрости, і втрати від пошкоджень будуть незначні.
  • На початку відкладання яєць метеликами, якщо сприятливі погодні умови (оптимальна вологість повітря) випускають трихограму. Норми її випуску в кожному конкретному випадку встановлюють залежно від чисельності метеликів, їх плодючості та життєздатності трихограми. Випускають її в 2-3 прийоми з інтервалами між випусками 4-5 днів, оскільки період відкладання яєць метеликами тривалий.
  • На посівах кукурудзи, проса та інших злакових культур обробка проти гусениць I покоління збігається із строками хімічного виполювання бур'янів гербіцидами. Ці роботи можна провести одночасно.

Хімічні обробки проти зменшення чисельності та шкодочинності гусениць, коли вони знаходяться у І-III віках, найдоцільніше проводити препаратами згідно з «Переліком пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні». 

23

dpss

uryad portal

lab diagnost