Китайський та Чотирьохплямистий зерноїди

4

З метою недопущення розповсюдження карантинних шкідників, які можуть завозитися в Україну з вантажами бобових культур, державні фітосанітарні інспектори проводять огляд бобових. Існує вірогідність завезення карантинних шкідників роду Зернівок (Callosobruchus), які відсутні на території України. Цей рід нараховує 16 видів, з яких карантинними є два: китайський зерноїд (Callosobruchus chinensis Linn.) та чотирьохплямистий зерноїд (Callosobruchus maculatus Fabr.). Ці комахи розповсюджені в країнах Азії, Африки, на Американському континенті.

 

Зернівки пошкоджують насіння гороху, сої, нуту, квасолі, машу, сочевиці та інших бобових. При цьому основної шкодочинності вони завдають в місцях зберігання зерна. Розповсюджуються в будь-якій стадії розвитку, хоча частіше разом з зараженими бобовими культурами. В місцях зберігання комахи продовжують розвиток, повністю виїдаючи вміст бобів та лишають лише оболонку та екскременти.

 

Китайський зерноїд

Китайський зерноїд відноситься до регульованих шкідливих організмів, які відсутні на території України. Розповсюджений на території південної та середньої частини європейського континенту, США, азійських країнах з тропічним кліматом, в Австралії та Африці. Доросла комаха має буро-коричневе забарвлення надкрил, які покриті білими волосками та складають імітацію візерунку.

6

Китайський зерноїд

Життєвий цикл від 12 до 36 діб. Самиця китайської зернівки відкладає яйця безпосередньо на поверхні насінин по декілька штук, покриваючи їх особливою рідиною, завдяки якій вони приклеюються до поверхні зерна та захищені від несприятливих факторів зовнішнього середовища. Відкладає самка від 50 до 100 яєць. Личинка одразу занурюється всередину зернівки та починає харчуватися її вмістом. Весь життєвий цикл складається з 4 фаз та триває близько 30 днів, після чого комаха завершує цикл харчування та перетворюється в лялечку.

В опалюваних складських приміщеннях шкідники здатні до шести разів повторювати цикл розвитку, знищуючи весь запас бобових. При зниженні температури приміщень нижче 0С всі стадії розвитку шкідників гинуть.

 

Чотирьохплямистий зерноїд

Чотирьохплямистий зерноїд належить до регульованих шкідливих організмів, які відсутні на території України. Як і китайський зерноїд пошкоджує зернобобові культури горох, сою, маш, нут, боби тощо. Розповсюджений на території Європи, Азії, Африки, США та Японії. Як і всі зернівки роду Callosobruchus, основної шкодочинності завдають личинки, які харчуються всередині насінини. В результаті пошкодження насіння боби стають неїстівними та непридатними для посіву. В заражених бобах підвищується рівень сечової кислоти, які виділяють личинки при харчуванні, тому пошкоджені зерна несуть загрозу життю та здоров’ю людей та тварин. Розмноження зернівок проходить в зерносховищах та продовольчих складах.

7

Чотирьохплямистий зерноїд на бобах мунг (маша – азіатської квасолі)

Ззовні імаго схоже на китайського зерноїда. Дорослі особи близько 3 мм завдовжки, мають червоно-буре забарвлення та покриті мілкими світлими волосками. Плодючість самок 100-200 яєць. Вони овальної форми, прикріплюються до поверхні зерна. Розвиток яєць триває 5-10 днів. Личинки близько 1 мм завдовжки одразу занурюються вглиб насінини та починають харчуватися. В одній зернівці може розвиватися до 12 личинок. Життєвий цикл 11-60 днів, залежить від температури повітря, має чотири стадії. В опалюваних приміщеннях чотирьохплямиста зернівка може дати до дев’яти поколінь за рік.

8

Насіння квасолі адзукі з відкладеними чотирьохплямистим зерноїдом яйцями і вихідними отворами

Заходами боротьби з цими комахами є недопущення завезення на територію України заражених вантажів. 

 

Ілюстративний матеріал взятий з відкритих джерел.

dpss

uryad portal

lab diagnost