Мавпяча віспа: що варто знати і як вберегтися

1

У Женеві відбулося засідання Комітету з питань надзвичайних ситуацій Міжнародних медико-санітарних правил щодо оновлення оцінки спалаху мавпячої віспи та надання йому статусу надзвичайної ситуації у сфері громадського здоров’я міжнародного масштабу. За даними ВООЗ, вже зареєстровано понад 16 тис. випадків захворювання у 75 країнах світу. За оцінкою ВООЗ, ризик мавпячої віспи є помірним у глобальному масштабі в усіх регіонах, крім Європи, де він оцінюється як високий.

Незважаючи на те, що мавпяча віспа (Monkeypox Virus) протікає легко та проходить сама, на даний час вона інтенсивно поширюється в європейському регіоні шляхом передачі від людини людині. Перші виявлені випадки часто були пов’язані з масовими заходами. Зараз передача інфекції має місце в повсякденних побутових умовах.

В Україні наразі не зафіксовано жодного підтвердженого випадку мавпячої віспи.

Вірус віспи мавп схожий на вірус натуральної віспи людини. Хоча віспа мавп набагато м’якша за віспу, вона може призвести до смерті, причому більшість смертей спостерігається у молодших вікових групах. Клінічний перебіг захворювання може бути доброякісним з невеликими висипаннями і досить важким з масивним висипом, мультиорганними ураженнями, дихальною недостатністю, кератитами, виразками рогівки, сліпотою, енцефалітом.

Як проявляється віспа мавп?

Інфекцію можна розділити на два періоди:

  • Період інвазії (до п’яти днів). Супроводжується гарячкою, сильним головним болем, збільшенням лімфатичних вузлів, болем в спині, м’язах і сильною астенією (слабкістю).
  • Період висипки (через 1-3 дні після виникнення лихоманки).

Спочатку виникає на обличчі (в 95% випадків) і потім поширюється на інші частини тіла (долоні та ступні в 75% випадків). Висипання проходять кілька етапів розвитку – від макулопапул (papula - ураження шкіри (частіше округле), підняте над рівнем навколишньої шкіри) до везикул (невеликих наповнених рідиною бульбашок) і пустул, які приблизно через 10 днів покриваються корочками. До повного зникнення кірочок може пройти три тижні.

У деяких пацієнтів перед появою висипки розвивається важка лімфаденопатія (збільшення лімфатичних вузлів), яка є характерною ознакою віспи мавп в порівнянні з іншими схожими захворюваннями.

Як можна заразитися мавпячою віспою?

Зараження зазвичай відбувається після прямого контакту з кров’ю, біологічними рідинами або через пошкодження шкіри інфікованої тварини. В Африці зараження людей було зареєстроване в результаті контакту з інфікованими мавпами, гігантськими гамбійськими щурами і білками.

Вторинна передача, або передача від людини людині, відбувається в результаті тісного контакту з виділеннями з дихальних шляхів, пошкодженнями шкіри інфікованої людини або з предметами, контамінованих біологічними рідинами хворої людини.

Передача інфекції відбувається переважно повітряно-крапельним шляхом при тривалому особистому контакті, що піддає найбільший ризик інфікування членів сім’ї людини з гострим випадком захворювання. Передача також може відбуватися через плаценту, що відомо як уроджена віспа мавп.

Профілактика

Єдиним способом зменшення кількості інфекцій серед людей є підвищення обізнаності щодо факторів ризику і заходів, які можуть бути вжиті для обмеження контакту з вірусом. Необхідно уникати тісних фізичних контактів з людьми, інфікованими віспою мавп. При догляді за хворими людьми необхідно надягати рукавички і використовувати засоби захисту. Після догляду за хворими людьми, або після відвідин таких людей, необхідно регулярно мити руки. Хворих рекомендується ізолювати або на дому, або в лікувальному закладі.

Мандрівники до країн Західної Африки повинні уникати контактів з тваринами, що можуть бути носіями хвороби (гризуни, сумчасті тварини, примати), утримуватися від вживання м’яса диких тварин. Необхідно дотримуватись гігієнічних норм, належної безпеки харчових продуктів та питної води.

Для боротьби зі спалахами найважливіше значення мають заходи епіднагляду та оперативне виявлення нових випадків захворювання, тому у разі появи симптомів захворювання необхідно терміново звернутися по медичну допомогу.

 

На фото розфарбована трансмісійна електронна мікрофотографія частинок вірусу віспи мавп (синій колір), культивованих і очищених із клітинної культури. Зображення зроблено у комплексному дослідницькому центрі NIAID (IRF) у Форт-Детріку, штат Меріленд (США).

 

dpss

uryad portal

lab diagnost