Оновлена ветеринарна лабораторія в Ізмаїлі допоможе прискорити експорт української продукції

13Кабінет Міністрів України, Мінагрополітики та Головне управління Держпродспоживслужби в Одеській області докладають максимум зусиль, аби прискорити процес відкриття у найкоротший термін оновленої державної ветеринарної лабораторії в Ізмаїлі. Фахівцями, не дивлячись на воєнний стан, проведена велика робота з нарощування технічного потенціалу та реорганізації лабораторії, визначено штат спеціалістів та перелік лабораторного устаткування, яке необхідне для повноцінної роботи, знайдені міжнародні партнери, які готові долучитися до цієї, безумовно важливої, справи. Адже мова йде про продовольчу безпеку, гарантом якої виступає Україна – один з найпотужніших експортерів сільськогосподарської продукції для країн світу.

На початку військових дій в Україні, через неможливість вивозу експортного зерна з портів Великої Одеси, постало питання переорієнтування зернових вантажів на річкові порти Дунаю: Рені, Кілію, Ізмаїл. Однак відсутність сучасної ветеринарної лабораторії в Ізмаїлі, що обслуговує вище перелічені дунайські порти, певною мірою гальмувала процес експорту. Вчасній перевірці якості зерна на безпеку заважала, зокрема вузька сфера існуючої акредитації ветлабораторії та відсутність сучасного обладнання. З фітосанітарним контролем до об’єктів регулювання таких проблем не виникало, але й в цьому питанні є певні міркування щодо можливості оновлення лабораторій фітосанітарних секторів у дунайських портах.

04

Сьогодні Ізмаїльська міжрайонна державна лабораторія повною мірою не може забезпечити сертифікацію експортних позицій. Дотепер переважну більшість продукції треба було везти до Одеської регіональної державної лабораторії Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, де вона чекала своєї черги на проходження сертифікації. Вже потім її відправляли до Ізмаїлу для подальшої відправки за кордон. Зрозуміло, що все це призводило до зайвих логістичних та часових витрат.

09

Є розуміння щодо можливості подолання всіх цих перешкод. До цієї справи Кабінет Міністрів України та Держпродспоживслужба України залучили представників Місії Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (Food and Agriculture Organization of the United Nations – ФАО). Наразі в Україні вони реалізують проєкт з подолання наслідків війни для світового сільськогосподарського сектору та зацікавлені у наданні донорської допомоги, яка передбачає осучаснення обладнання, перепідготовку кадрів, розширення сфери акредитації Ізмаїльської міжрайонної державної лабораторії Держпродспоживслужби.

06

На думку представників ФАО, треба запроваджувати сучасні та ефективніші методи діагностики, адже існуюча лабораторія все ще використовує застарілі технології. Відсутність сучасного обладнання перешкоджає розширенню лабораторних можливостей щодо виявлення вірусних, бактеріальних та паразитарних захворювань тварин. Аби сприяти впровадженню передової практики в ізмаїльській лабораторії на базі Одеської регіональної державної лабораторії Держпродспоживслужби проводяться навчальні тренінги для фахівців.

10

Незабаром в лабораторії розпочнуться ремонтні роботи. Визначившись із переліком необхідного обладнання, керівництво Держпродспоживслужби та Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області, не без підтримки Уряду України, шукає додаткові можливості для запозичення існуючого устаткування в інших регіональних лабораторіях, діяльність яких на час воєнного стану стала менш активною.

11

Щодо візиту Місії ФАО, то його можна назвати плідним. Місія отримала всю наявну інформацію щодо можливостей роботи майбутньої оновленої ветлабораторії із запевненням не зволікати з підтримкою. А майбутнє – не за горами: за лічені тижні українським експортерам харчових продуктів тваринного та рослинного походження обіцяють великий приємний сюрприз.

 

dpss

uryad portal

lab diagnost