Небезпечний шкідник самшиту

01Насадженням самшиту – декоративного вічнозеленого куща, який широко використовується для озеленення у парках, скверах, у якості живих огорож, – завдає значної шкоди самшитова вогнівка (Cydalima perspectalis). Це вид метеликів родини вогнівок-трав’янок, небезпечний шкідник різних видів самшиту.

Через пошкодження кущів самшиту вогнівкою, вони починають стрімко всихати, втрачати декоративність і навіть гинути. Вигризаючи значний обсяг листяного покриву, шкідник руйнує цілісність крони, що призводить до порушення обміну речовин рослини і порушення фотосинтезу. 

02

Метелик самшитової вогнівки досить великого розміру з розмахом крил до 45 мм. Крила широкі закруглені, світло-блакитні, з коричневою окантовкою по краю, низ обрамлений бахромою з коротких тонких волосків. У спокійному стані крила складені «будиночком».

03

Гусениці, переважно ІІ-ІІІ віків, зимують в щільних білих павутинних коконах між склеєними докупи листками. Навесні вони дохарчовуються і заляльковуються. Через 10-15 днів з лялечок вилітають метелики. Після спарювання самки вогнівки відкладають яйця на молоді листочки самшиту з тильного боку. Гусениці відроджуються жовтувато-зеленого кольору з чорною головою, довжиною 1-2 мм. Розвивається гусениця приблизно 3-4 тижні. За рік шкідник може дати 3-4 покоління.

04

Гусениці самшитової вогнівки I віку виїдають нижню частину листка, залишаючи непошкоджений верхній епідерміс. Гусениці старших віків грубо об’їдають листки, обплітаючи пошкоджені гілки павутиною, на якій можна помітити екскременти, шкурки личинок та пусті чорні капсули від голів, які залишаються після линьки. Гусениці дуже ненажерливі, за чотири години вони спроможні знищити кущ самшиту середніх розмірів. Живлення триває до перших приморозків. За великої чисельності шкідника, вічнозелений кущ самшиту перетвориться на сухий «віник», від якого поширюватиметься неприємний запах. Гусениці в процесі живлення накопичують отруйні алкалоїди самшиту, тому їх не поїдають птахи.

05

Заходи захисту

- обрізування та знищення засохлих та пошкоджених гілок з гусеницями;

- обробка насаджень хімічними препаратами з «Переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні».

Обприскування треба проводити ретельно, з усіх боків і всередині куща, оскільки яйця та личинки зазвичай знаходяться на нижній частині листочків. При роботі з пестицидами треба використовувати засоби індивідуального захисту та чітко дотримуватися регламентів застосування. При проведенні хімічних захисних заходів у населених пунктах необхідно чітко дотримуватись вимог Державних санітарних правил «Транспортування, зберігання та застосування пестицидів у народному господарстві». Забороняється застосування пестицидів для захисту зелених насаджень на територіях лікувально-профілактичних, дитячих установ, спортивних майданчиків, підприємств харчової промисловості, а також усередині густонаселених житлових кварталів. Застосування пестицидів для захисту зелених насаджень дозволяється тільки з 22:00 вечора до 7:00 ранку. Для обробки індивідуальних садів і городів у межах населеного пункту дозволяється застосування тих пестицидів, що рекомендовані «Переліком пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні» для роздрібного продажу населенню. 

dpss

uryad portal

lab diagnost