Основні роботи в листопаді, які важливо зробити вчасно

12Останній місяць осені – найважливіший у сезоні, якщо мати на увазі підготовку рослин до зимівлі. Крім того, листопад надає «останній шанс» подбати про зимуючі культури і закласти основу для врожаю у наступному році. Тому варто не нехтувати можливістю зробити все, що необхідно.

Найважливіший напрямок робіт у листопаді – захист зимуючих культур від морозів, шкідників та опіків.

Захист від морозів

В якості укриттів можна використати сухе листя, непотрібні гілки та інші садові «відходи». Але якщо погода стоїть відносно тепла та вогка, краще зачекати з утепленням, а натомість організувати каркаси, на які будуть кріпитися утеплюючи матеріали. Така підготовка дозволить швидко та якісно укрити рослини, якщо температура повітря різко знизиться. Ліани, які потребують захисту від морозів, час зняти з решіток та опор і пригнути до землі. Культури, які не потребують утеплення, все одно треба захистити мульчею. Утеплююча подушка повинна бути не менш, ніж 20 см в діаметрі і 7-10 см товщиною.

13

Захист від шкідників

Взимку у ролі шкідників виступають як личинки різноманітних комах, так і гризуни. Певну небезпеку представляють й птахи, які, видобуваючи личинок з-під кори, здатні серйозно пошкодити дерева. Тому треба оглянути плодові культури, приділяючи особливу увагу молодим деревцям та цьогорічним саджанцям. Всі ділянки на стовбурах, де є ознаки хворої кори (відставання від лубу, нетипова гладкість чи шорсткість, камедетеча тощо) слід обробити антисептиками. З урахуванням можливих морозів це краще зробити за допомогою пастоподібних засобів на основі олії чи інших незамерзаючих речовин.

14

Також варто пам’ятати, що треба обгорнути стовбури руберойдом, а зверху – армувальною сіткою, непотрібними полосами оцинковки чи просто закріпивши по периметру шифер чи дошки. Така «смуга перешкод» захистить кору від гризунів.

15

Захист від опіків

Дивно чути у листопаді про сонячні опіки, але саме тепер, коли дерева скинули своє притінююче листя, частота таких травм зростає. До того ж, попереду зима зі снігом, який, відбиваючи сонячне світло, збільшує ймовірність опіків кори. Тому треба зайнятися побілкою стовбурів крейдою, вапном або водоемульсійною фарбою, не забуваючи про прогноз погоди. Фарбуючому розчину потрібен час на висихання до того, як він буде змитий дощем чи замерзне на морозі. Крім цих, основних робіт у саду, можна закінчити все, що не встигли в жовтні: зібрати опале листя, зняти гнилі та засохлі плоди на гілках, обкопати пристовбурні кола та вирвати сухий бур’ян.

16

Роботи в городі

На грядках в листопаді роботи не дуже багато, але вона дуже важлива. Насамперед це підзимовий посів. Тож треба підготувати грядки під культури, які потребують посіву саме під зиму, або з яких маєте отримати ранній врожай навесні: зелень, цибуля, часник, морква, листові овочі. Також час вносити гранульовані добрива на ділянки, які навесні плануєте перекопувати: разом зі снігом та дощами добрива добре розчиняться, і навесні будуть готові підживлювати рослини.

17

Ще один момент: не забути подбати про годівниці для птахів, регулярно їх наповнювати насінням чи крихтами, щоб принадити птахів у зимові голодні часи і заразом відволікти їх увагу від молодих саджанців. Тоді у вашому саду  шкідників поменшає.

18

dpss

uryad portal

lab diagnost