Роз’яснювальна робота щодо наслідків використання неякісних фальсифікованих пестицидів, що є в наявності на українському ринку

1

Фахівці Головного управління не припиняють інформаційну роботу серед продавців та покупців на предмет фальсифікату токсичних речовин та їх сполук, які призначені для захисту рослин, що має місто на вітчизняному ринку. Застосування пестицидів допомагає контролювати бур’яни, шкідників та хвороби, захищати та обробляти продовольчі культури на етапі росту, а також забезпечувати високу якість та лежкість (здатність до тривалого зберігання) свіжих фруктів та овочів.

Пестициди вітчизняного та іноземного виробництва повинні мати офіційну державну реєстрацію та відповідати наступним вимогам:

  • високій біологічній ефективності щодо цільового призначення;
  • безпечності для здоров'я людини та навколишнього природного середовища за умови дотримання регламентів їх застосування;
  • відповідності державним стандартам, санітарним нормам та іншим нормативним документам.

Згідно чинного законодавства, фальсифіковані пестициди – це продукція, яка не відповідає встановленим вимогам, що висуваються до пестицидів, зокрема вимогам щодо маркування та пакування, розміщення інформації про товар на його упаковці тощо, та/або продукція, на упаковці якої зареєстрований знак для товарів та послуг використано з порушенням прав власника.

При застосуванні контрафактної продукції зазнають шкоди як сільгоспвиробники (наражає людей на небезпеку під час обробітку), так й споживачі сільськогосподарської продукції. На відміну від зареєстрованих препаратів, які перед потраплянням на ринок проходять всі етапи реєстраційних випробувань та досліджень, нелегальні залишаються поза межами перевірок на відповідність нормативним документам і тому непридатні до використання.

 

Основні види підробок:

- продаж генериків під назвою оригінальних препаратів;

- нелегальне фасування оригінальних продуктів;

- відсутність діючої речовини в імітації препаративної форми;

- зниження вмісту діючої речовини;

- продаж замість оригінального препарату невідомих речовин.

Виробники фальсифікатів дуже швидко вдосконалюють своє виробництво. Вони почали використовувати діючі речовини, аналогічні оригінальним, тару, копіювати голограми (захисні елементи) компаній-оригінаторів. Найбільш чутливим до підробок є ринок дрібної розфасовки. Там кількість підроблених препаратів, призначених для роздрібного продажу населенню перевищує 55%. Причому препарат може бути як ефективним, так і не дуже.

Порошкоподібні препарати підробляють з додаванням пилоподібних наповнювачів або повною заміною препарату. Водорозчинний і водно-суспензійний концентрати, водний і водно-спиртовий розчини підробляють, використовуючи воду та спирт. Емульсії та суспензії розводять технічними оливами або порошками.

Найстрашніше у фальсифікатах – невідомі, невивчені домішки, які можуть бути дуже токсичними і мати тривалу післядію, тобто пригнічувати культуру, яка буде висіватись в наступному сезоні.

 

Наслідки застосування фальсифікованих пестицидів:

- часткова або повна втрата врожаю;

- накопичення залишків небезпечних речовин у харчових продуктах, що загрожує здоров’ю споживачів;

- погіршення родючості ґрунтів;

- шкода здоров’ю фермера під час внесення препарату;

- зіпсована репутація фермера як постачальника якісної та безпечної продукції;

- суттєві матеріальні збитки;

-  вроджені каліцтва;

- відсутність ефекту бажаної дії від підроблених гербіцидів, інсектицидів та фунгіцидів;

- забруднення навколишнього середовища, поверхневих та ґрунтових вод.

 

Щоб уникнути придбання фальсифікованого препарату, необхідно:

▪️купувати пестициди лише в спеціалізованих магазинах з продажу засобів захисту рослин та насіння, в офіційних дистриб’юторів відомих фірм-виробників, котрі добре себе зарекомендували на ринку пестицидів;
▪️знати, що роздрібні засоби захисту рослин не розфасовуються в медичну тару;
▪️під час купівлі препаратів вимагати у продавця сертифікат якості та товарний (касовий) чек;
▪️звертати особливу увагу на наявність захисних елементів на упаковці: голограми, захисних плівок, номеру партії, спеціальних позначок на кришці тощо (оригінальну голограму неможливо зняти з упаковки неушкодженою);
▪️знати, що інформація на етикетці має бути надрукована українською із зазначенням назви постачальника та його адреси в Україні, діючої речовини, назви препарату, номера партії, ваги або об’єму, дати виготовлення та терміну придатності, найменування фірми-виробника і його адреси, регламенту застосування (дата виробництва тари (каністри), що зазначена на дні упаковки, не може бути пізнішою за дату виробництва вмісту каністри (тобто самої речовини).

Використання завідомо фальсифікованих пестицидів і агрохімікатів є порушенням законодавства про пестициди і агрохімікати тягне за собою цивільну, дисциплінарну, адміністративну або кримінальну відповідальність згідно з чинним законодавством.

dpss

uryad portal

lab diagnost