dpss od3

facebook btelegram messenger 

fb2telegram messenger                    dpss od5 en 80

Чорнична плодова муха

2

Чорниця високоросла (лохина) – це ягода, яка багата на вітамін С, що підвищує стійкість організму до інфекцій, є антиоксидантом, підвищує тонус та загальний стан здоров'я. Вміст вітаміну А дуже корисний для зору, і це далеко не повний перелік її корисних властивостей. Тож не дивина, що вона користується великим попитом та останніми роками перетворилася на одну із основних ягідних культур. Тому треба звернути увагу на недопущення проникнення на територію України такого небезпечного карантинного організму, як чорнична плодова муха (Rhagoletis mendax).

Чорнична плодова муха входить до переліку карантинних шкідників А1, які відсутні на території України. Ця муха – головний шкідник чорничних культур на сході і півдні США, у східній частині Канади. Вона атакує кілька видів чорниці та споріднених рослин.

1

Імаго чорничної плодової мухи менше, ніж домашньої мухи, і становить 3-4,75 мм. Тіло темно-коричневе, позначене сірим і білим кольором. У самки є чотири білі смуги поперек черевця, у самця – три. Личинки зазвичай харчуються 2-5 тижнів.

Утворення пупарію відбувається в ґрунті під рослиною-живителем – це є нормальною стадією перезимівлі. Більшість пупаріїв розвиваються у імаго на наступний рік. Приблизно 5-20% пупаріїв залишаються в ґрунті протягом двох років.

3

Ознаки ушкодження

Проколи в місцях відкладання яєць на пошкоджених ягодах, їх передчасне дозрівання, загнивання. На ягоді можуть з’являтися зміна забарвлення, здуття, гумоз, внутрішнє живлення, помітний вихідний отвір, запах, сочіння, пошкодження чорні або коричневі, парша чи ямчатість.

Серед найбільш вірогідних шляхів проникнення чорничної плодової мухи фіксуються три:

  • Рослини-живителі для посадки з ягодами та без, походженням з країн поширення мухи.
  • Ягоди рослин-живителів походженням з країн поширення мухи.
  • Пакувальний матеріал, який повторно використовується після перевезення ягід рослин-живителів або рослин для посадки походженням з країн поширення шкідливого організму.

4

У випадку завезення в Україну чорнична плодова муха може акліматизуватись. Для попередження її проникнення забороняється завезення саджанців рослин-живителів та інших рослин з ґрунтом з країн розповсюдження мухи. Проводиться огляд вантажів плодів у місцях розмитнення та розвантаження з відбором зразків для фітосанітарних лабораторій. Рекомендується, щоб такі плоди надходили в Україну з територій, де шкідник відсутній. 

dpss

uryad portal

lab diagnost