Захист троянд від шкідників

1

Поява комах-шкідників на трояндах істотно впливає на загальні декоративні властивості квітів, а подекуди можуть привести до повної загибелі рослини. Тому важливо вчасно виявити, який шкідник загрожує рослині, почати негайно боротися з ним.

Троянда – одна з найпопулярніших рослин у світі. Приблизний вік окультуреної троянди становить 5 тис. років. На даний момент у світі налічується близько 300 видів і 3 тис. сортів цих прекрасних рослин. Їх почали вирощувати близько 2,5 тис. років тому. З того часу вони широко розповсюдились по планеті. В Англії, США та Ірані троянда є національною квіткою.

Цікавий факт! Найстаріший рожевий кущ в світі росте в Німеччині. Майже тисячу років він росте біля стін собору в Гільдесгаймі і заввишки досяг майже даху.

У трояндах можуть жити і розвиватися різні види комах: попелиця, пильщики, трипси, павутинний кліщ, листокрутка, цикада, бджола-листоріз, гусениці та пінниця слинява.

Попелиця – маленькі зелені (чорні, оранжеві, сірі) комашки, що висмоктують сік з м’яких частин рослини, найчастіше із молодих відростків та бутонів квітки. Якщо попелиці забагато, вона може значно ослабити рослину, що призведе до її загибелі. На рослинах її виявити неважко, адже вона дуже помітна і розміри у неї 1-2 мм. Ознаками появи попелиці на троянді є зморщене листя, в’ялі молоді пагони, бутони, що не розкриваються, знижена декоративність.

2

Попелиця

Павутинний кліщ – один з найпоширеніших шкідників троянд. Він зустрічається в будь-якому саду, на будь-яких рослинах. Цей маленький кліщ сам не здатний завдати великої шкоди. Але, висмоктуючи клітинний сік, він є причиною ослаблення трояндового куща, який, втрачаючи листя, стає вразливим перед численними хворобами. Виявити кліща на кущах можна тільки за результатами його життєдіяльності – павутині, яка обплітає нижні сторони листків. Довжина дорослих особин не перевищує двох міліметрів, і виглядають вони на рослині як прості чорні крапки, тільки повільно рухаються. Живуть колоніями, що доходять до 100 і більше особин, які харчуються на листках, стеблах і бутонах троянд протягом усього літа. З настанням холодів перебираються вниз, на опале листя, де й зимують.

3

Павутинний кліщ

Тютюновий і західний квітковий трипси – дуже дрібні, але досить шкідливі комахи. Часто заражаються троянди в тепличних умовах. Серед ознак – поява на пелюстках троянд плям, потемніння їх країв. Сильніше ушкоджуються світло-пелюсткові сорти. Особливо активно трипси розмножуються в районі тичинок. На листі троянд з'являються дрібні світлі плями (це наповнюються повітрям висмоктані клітини листя), потім листя деформуються, і тканина відмирає, точка росту викривляється. Трипси також небезпечні тим, що є переносниками низки збудників вірусних захворювань троянд.

4

Пошкоджені трипсами троянди

Якщо виявлена навіть невелика колонія шкідників на квітах, треба терміново починати їх обробку препаратами, які зареєстровані в «Переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні». 

dpss

uryad portal

lab diagnost