Зберігання картоплі у зимовий період

8

Перед зберіганням картоплі рекомендують її обов’язково просушити на відкритому повітрі 1-2 дні. Необхідно уникати попадання прямих сонячних променів, розмістивши картоплю в тіні під навісом. Картоплю, що призначена для посадки, рекомендують, просушуючи кілька годин, витримати на сонці. Для зберігання відбирають тільки цілі і здорові бульби.

Оптимальна температура в перші два тижні зберігання повинна становити +14…+18 °C. У цей період викопана картопля заліковує механічні пошкодження, які були отримані при збиранні та транспортуванні врожаю в сховище. Бульби інтенсивно дихають, в результаті чого виділяється тепло і вуглекислий газ, що вимагає хорошої вентиляції.

Протягом 2-3 місяців після збирання ростові процеси картоплі знаходяться у стані спокою, вона не проростає. Певний час можливе зберігання її в теплому приміщенні. Спеціалісти стверджують, що продовження періоду спокою у сортів залежить від їх скоростиглості та фізіологічного стану бульб, на яке можуть впливати метеорологічні умови періоду вегетації року. Прохолодна погода під час вегетації подовжує його, а за спекотної сухої – спостерігається скорочення дозрівання сорту. Чим вище була температура ґрунту на заключному етапі дозрівання картоплі, тим коротший період спокою.

9

Бульби, що викопані в незрілому стані, характеризуються більш тривалим періодом спокою у порівнянні з викопаними зрілими або в результаті затримки збору на піщаних ґрунтах. При малій кількості опадів у бульбах накопичується більше сухих речовин, в результаті вони стають більш сприйнятливі до хвороб. Після охолодження картоплі до +2…+5 °C починається основний (зимовий) період її зберігання. На якість зберігання протягом цього періоду буде впливати температура навколишнього середовища. Від неї залежить швидкість всіх життєвих процесів в бульбах (перетворення крохмалю в цукор і навпаки).

Картопля сортів різної скоростиглості вимагає певних температур при зберіганні. Оптимальна температура зберігання бульб картоплі +2…+4 °C при відносній вологості повітря 85-93%. Для продовольчої картоплі і пізньостиглих сортів оптимальна температура +5-6 °C. Зміни режиму ведуть до збільшення втрат.

Температура впливає на стійкість картоплі до фітопатогенних мікроорганізмів: її підвищення веде до проростання бульб, швидкого поширення хвороб. При зниженні температури в інтервалі +2…0 °C у бульбах картоплі накопичуються моносахариди, через це вони стають трохи солодкуватими і менш придатними для зберігання.

При нульовій температурі спостерігається пошкодження і загибель вічок бульб картоплі. При температурах (+7 °C і вище) бульби дають ранні довгі паростки, які легко уражаються збудниками ризоктоніозу, сріблястою паршею та м’якою бактеріальною гниллю. Зберігання картоплі при підвищених температурах, збільшує відходи бульб в результаті активного випаровування води (у порівнянні зі зберіганням в оптимальних умовах).

11

Під час зимового зберігання картоплі можуть проявлятися інфекційні хвороби. Сортування бульб потрібно починати при появі у їх масі (частіше на поверхні) бульб, що вже починають розкладатися (бактеріальна м’яка гниль). Разом з хворими бульбами вибирають і знищують і дотичний з ними рослинний матеріал. Поява плям в м’якоті під шкіркою на великих бульбах належить до фізіологічних хвороб (плями утворюються від тиску бульб одну на одну, частіше при підвищенні температури зберігання). Потемніння м’якоті бульб може виникати і в тій частині партії, де одночасно слабкий приплив кисню і висока температура. Найбільш сприйнятлива до плямистості та потемніння м’якоті картопля, яку раніше зберігали при низькій температурі.

Спеціалісти рекомендують в якості настилу при зберіганні бульб картоплі використовувати дерев’яну підлогу з щілинами (ширина щілин 2-3 см), підняту на 25-30 см над основою самого приміщення для того, щоб картопля не торкалась цементних стін, підлоги, стелі.

10

Стан запасів при зберіганні картоплі потрібно перевіряти. Частіше перебирайте картоплю. Від неї не повинен виходити гнилий запах, не повинні з’являтися мушки. Коли бульби здаються сумнівними, краще їх викинути. Якщо купуєте картоплю, неважливо якого сорту, вона повинна бути щільною та твердою. Не купуйте м’яку, в’ялу і пророслу картоплю, також картоплю з легким білим нальотом. Перевіряйте, чи є на картоплі зелені плями. Вони означають, що картопля зберігалась на світлі, а при цьому в ній виробилась отруйна речовина – соланін. Зелені плями зрізають, а іншу частину можна використовувати в їжу.

dpss

uryad portal

lab diagnost