Снігова пліснява - хвороба зернових культур

4

Утворення льодової кірки, а також випадання снігу на непромерзлий ґрунт, висота снігового покриву та його тривалість можуть спричинити інтенсивне ураження посівів озимих зернових культур низькотемпературними грибами, до яких належить, зокрема снігова пліснява (Fusarium nivale) – рожева, сіра, або крапчаста, яку ще називають тифульозом. Вона може вражати усі злакові, а у найвищій зоні ризику – жито та ячмінь.

Шкідливість хвороби полягає в недоборі врожаю через загибель частини рослин, а також зниження кущистості тих, що вижили після ураження. На окремих полях посіви можуть повністю загинути. Восени перші ознаки інфікування проявляються у вигляді спіралеподібних викручувань сходів. Рослини відстають у рості й біля основи вкриті білувато-рожевим ватоподібним міцелієм.

Найяскравіше прояви хвороби проявляється навесні після танення снігу. На листках озимих зернових культур з'являються водянисті плями з павутинним нальотом від брудно-білого до світло-рожевого кольору. Плями призводять до склеювання листків, внаслідок чого уражене листя відмирає. Наліт швидко зникає за сонячної та вітряної погоди. При сильному ураженні спостерігається відмирання вузла кущіння, листових піхв, коренів і загибель всієї рослини.

5

Джерелом інфекції є ґрунт та посівний матеріал. Метеорологічні умови відіграють вирішальну роль в інтенсивності розвитку снігової плісняви. Зокрема, ранній перехід температури через 0 °С, випадання снігу на непромерзлий ґрунт, висота снігового покриву, його тривалість. Патоген має більшу агресивність при низьких температурах (5 оС) та відносній вологості повітря – 90-100%.  Низькі температури взимку стримують розвиток гриба, але життєздатність міцелію і конідій зберігається навіть за температури -33 °С.

Заходи боротьби

Складність захисту озимих від снігової плісняви полягає, перш за все, у тому, що інфікування відбувається, зазвичай, восени, хвороба розвивається під сніговим покривом і рано навесні – за низьких температур. Обробку рослин фунгіцидами восени треба робити як можна пізніше, до випадання снігу на полях.

Оскільки збудник снігової плісняви зберігається в агроценозах протягом усього вегетаційного періоду, спричинюючи ураження різних частин рослини, особливу увагу слід приділяти моніторингу хвороби та проведенню організаційно-господарських і агротехнічних заходів. До останніх належить підживлення азотом, проте надмірне його внесення спричинює значне ураження рослин. Важливо застосовувати оптимізоване мінеральне живлення та осіннє внесення калійних і фосфорних добрив.

6

Основними заходами, що знижують накопичення інфекції в ґрунті, є сівозміна та глибока оранка. Так, зниження насичення сівозмін озимими зерновими сприяють зниженню ураження хворобою. Проти снігової плісняви рекомендовано також передпосівне протруєння насіння препаратами, внесеними до «Переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні».

Ранньовесняне обприскування фунгіцидами найкраще проводити в сонячний день при температурі повітря не менше +5 °C. 

dpss

uryad portal

lab diagnost