dpss od3

facebook btelegram messenger 

fb2telegram messenger                    dpss od5 en 80

Захист урожаю від гризунів

01

Осінь поточного року характеризується аномально високими температурами повітря та відсутністю опадів. Такі умови надзвичайно сприятливі для розвитку і стрімкого розмноження мишоподібних гризунів. Зараз спостерігається стрімке заселення гризунами посівів озимих культур, що становить високу загрозу для рослин озимого ріпаку та посівів озимих зернових культур. Гризуни живляться як зеленою масою рослин, так й насінням, яке висіяне у ґрунт, затягуючи його в свої нірки і готуючи у такий спосіб запаси кормів для живлення в зимовий період.

Видовий склад мишоподібних гризунів – це звичайна полівка (75%) і курганчикова миша (25%). Характерною біологічною особливістю цих шкідників є їх живлення рослинним кормом та висока плодючість. За сприятливих умов вони можуть розмножуватися у великій кількості на значній території та суттєво знижувати врожайність озимих зернових і ріпаку.

Полівка звичайна (Microtus arvalis) – найбільш поширений на Одещині вид гризунів. Одна самка у нашій зоні Південного степу може привести до десяти виводків. Вагітність триває 16-24 дні. У виводку в середньому п’ятеро дитинчат, хоча їх кількість може досягати 15. Молоді полівки стають самостійні на 20 день життя. Статева зрілість настає на другому місяці життя. Іноді молоді самки вагітніють вже на 13 день життя і приносять перший виводок на 33-й день.

03

Полівка звичайна

Миша курганчикова (Mus spicilegus) є різновидом хатньої миші, тільки менша за розміром. Характерною особливістю курганчикової миші є осіннє збирання великих запасів корму на зиму (5-10 кг колосків зернових культур, насіння злакових та інших видів бур’янів) та споруджування над ними земляних курганів близько 1 м у діаметрі і 0,5 м заввишки. Такі курганчики споруджує лише одна пара мишей, яка згодом «обживає» його цілою родиною. Миші будують курганчики лише тоді, коли для них на полях є досить поживи, зазвичай, це поля після соняшнику та кукурудзи, а також забур’янені площі.

05

Миша курганчикова

Наразі у господарствах проводяться заходи з обмеження чисельності шкідників. Зважаючи на минулорічну ситуацію, коли в період проведення захисних заходів від мишоподібних гризунів були випадки отруєння зайців, птахів, фахівці Головного управління наголошують на необхідності дотримання правил техніки безпеки під час розкладання отруєних принад.

04

Курганчик

Зернові приманки на основі хімічних речовин (бродіфакуму, бромадіалону та флокумарину) повинні розкладатись обов’язково вручну, мірними ложечками по 3-4 г на нірку з обов’язковим прикриттям нірки (засипанням землею). Усі ці діючі речовини є антикоогулянтами, тобто вони блокують згортання крові, в результаті чого гризуни гинуть від внутрішньої кровотечі. Особливістю цих препаратів є відкладена дія, тобто шкідники не гинуть одразу після того, як з’їли приманку, смерть наступає за кілька днів. Такий ефект створений для того, аби інші гризуни не відмовлялись їсти отруйну принаду, побачивши смерть іншої миші, яка поласувала отруєним зерном.

02

При виявленні 3-5 жилих колоній мишоподібних гризунів на гектар, необхідно проводити захисні заходи. Миші продовжують масово розмножуватися, поки середньодобові температури повітря не знижуються нижче +5 С. При механізованому внесенні принад необхідно застосовувати біологічний метод, використовуючи препарати, які містять бактерії мишиного тифу. Вони безпечні для інших живих організмів, адже на відміну від хімічних препаратів, впливають лише на мишей, і не чинять шкідливої дії на тварин та птахів.

Всі отруєні принади необхідно розкладати, обов’язково вдягаючи захисні прогумовані рукавиці та респіратори. Оскільки препарати мають хімічне походження, працювати з ними необхідно, суворо дотримуючись інструкції.

dpss

uryad portal

lab diagnost