Клоп шкідлива черепашка - шкідник №1 зернових колосових культур
Шкідник №1 пшеничного поля – клоп шкідлива черепашка, живлячись зерновими колосовими культурами, зокрема пшеницею, не тільки різко знижує кількість, але і істотно погіршує якість врожаю зерна.Шкідник №1 пшеничного поля – клоп шкідлива черепашка, живлячись зерновими колосовими культурами, зокрема пшеницею, не тільки різко знижує кількість, але і істотно погіршує якість врожаю зерна.
Станом на 08.06.2020 р. на озимих зернових культурах на території Одеської області триває живлення і пошкодження рослин імаго клопом-черепашкою, проходить яйцекладка шкідника, яка досить розтягнута в часі та спостерігається відродження личинок. Нещодавня прохолодна, дощова погода стримувала масове відродження личинок.
Середня чисельність імаго 0,5 екз., максимально 1 екз. на кв.м., яйцекладок - 0,2-0,5 шт. на кв.м., личинок 0,5 екз., максимально - 2 на кв.м. Віковий стан личинок: І вік - 86%, ІІ-9%, ІІІ-5%. Шкідником пошкоджено 2-4% рослин у слабкому і середньому ступені. Місцями відмічається білоколосість та часткова білоколосість – пошкодження колосу імаго клопа-черепашки.
Клоп-черепашка зимує в стадії дорослої особини (імаго), під опалим листям дерев і кущів у лісосмугах, на галявинах лісів. Навесні при температурі повітря 16-17оС клопи виходять на поверхню. Масовий переліт на посіви пшениці починається, коли протягом 3-5 днів денні температури тримаються в межах 18-19оС, що збігається з фазою кущення або виходу в трубку озимої пшениці, а ярої - у фазі 3-4 листків. Першими на поля прилітають самці. До кінця перельоту співвідношення самців та самок вирівнюється. Клопи активно реагують на зміну температури. В теплий час доби клопи інтенсивно харчуються. Проколюючи молоді стебла злаків, частіше всього біля основи, вони висмоктують соки, від чого стебла затримуються в рості, центральний листок жовтіє і засихає. Через 5-12 днів після заселення посівів починається відкладання яєць самками, яке триває протягом всього періоду їх життя.
Самки клопа-черепашки відкладають яйця у два ряди, частіше по 7 в кожному, на листках злаків, різних бур’янів, рослинних залишків, грудочках ґрунту. Період відкладання яєць становить 40-50 днів. Одна самка може відкласти 200-350 і більше яєць. Ембріональний розвиток триває 6-12 днів в залежності від температурного режиму (чим вище температура, тим швидше проходить відродження) при середньодобовій температурі 20°С розвиток яйця проходить за 10 днів, а при 15°С удвічі довше - 20 днів. Тривалість розвитку личинок становить 20-50 днів, за цей період вони проходять п’ять віків. Перший вік личинок продовжується 3-5 днів. Личинки другого віку починають харчуватися соком рослин, стають більш рухливими та тримаються по одиночці. Розвиток триває від 5 до 15 днів. Личинки третього віку в порівнянні з личинками першого віку збільшуються в 10 разів. Розвиток в цьому віці триває 4-7 днів. Розвиток личинок четвертого віку триває 4-8 днів, жива маса збільшується до 43мг. Личинки п’ятого віку за своїми розмірами стають майже, як дорослі клопи. Розвиток даного віку триває 5-11 днів. Проходить інтенсивне харчування: за добу личинки добавляють в своїй масі 8-12 мг і до кінця розвитку сягають 97-110 мг. Дорослі клопи на посівах з’являються в період воскової стиглості.
Клоп шкідлива черепашка на посівах зернових культур живе всього два-три місяці, протягом яких відбувається розвиток одного покоління фітофага. Але за цей невеликий проміжок часу шкідник здатен відчутно знизити врожай, особливо його якість. Кількісних втрат урожаю завдають дорослі клопи, які перезимували. Пошкоджені рослини під час кущіння засихають, а в період колосіння утворюють часткову або повну білоколосицю. Під час формування та молочної, воскової й повної стиглості зерном харчуються личинки та молоді клопи, які завдають найвідчутніших пошкоджень, здебільшого погіршуючи якість зерна. При цьому навіть незначні (2-3%) домішки пошкодженого зерна здатні відчутно погіршувати технологічні, смакові та хлібопекарські якості пшениці. Це зумовлено руйнуванням білкових, вуглеводних і жирових компонентів ферментами слини черепашки, які перебувають у пошкодженому зерні. Пошкоджена клейковина стає липкою, набуває сірого кольору, замість білого у непошкодженого зерна. Тісто, виготовлене з такого борошна, розпливається, втрачає в’язкість та здатність підходить, скоринка в ньому товста, розтріскується, м’якуш щільний, важкий, неприємний на смак і запах. Пошкодження клопом погіршує також посівні й фуражні якості пшениці та ячменю. Це свідчить, що особливої уваги заслуговує захист посівів пшениці, найперше для збереження її якості.Методика обліку личинок клопа-черепашки
На початку формування зернівки проводиться обстеження посівів на виявлення личинок шкідника на колосках по ділянках розміром 0,25 м2 (50х50 см), які розташовані рівномірно по полю із розрахунку 16 шт. на 1 га. За результатами обліку визначається середня чисельність личинок на всій обстеженій площі, штук на 1 м2. По обстеженій площі виводиться середня чисельність личинок на 1 м2, у тому числі по віковому співвідношенні. Повторне обстеження посівів на виявлення личинок проводиться у фазу молочно-воскової стиглості. Відлов комах проводять сачком, при цьому роблять ним 30 помахів, підраховують кількість шкідників, множать на 3 і ділять на 10, що з деякою похибкою відповідає чисельності на 1 м2. Облік слід проводити з 700 до 1200 та з 1600 до 1900.
Заходи щодо обмеження чисельності і шкодочинності імаго і личинок проводять при перевищенні ЕПШ - проти клопів, що перезимували, при їх чисельності 2-4 особин на кв.м, за посухи - 1-2 екз. на кв.м у період формування наливу зерна при чисельності личинок більше 2 особин на кв.м на посівах сильних і цінних пшениць і 4-6 личинок на рядових посівах озимої пшениці та ячменю. Кращий ефект спостерігається від наземних обробок (по технологічним коліям), коли близько 60% личинок знаходяться в ІІ-ІІІ віці. Посіви рекомендовано обробити одним із зареєстрованих препаратів згідно «Переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні», наприклад на основі діючих речовин альфа-циперметрину, диметоату, дельтаметрину, лямбда-цигалотрину та інших. Обробка в цей період буде ефективна також проти імаго хлібних жуків, туруна, личинок злакових п’явиць і пшеничних трипсів, злакових попелиць та хлібних пильщиків.