dpss od3

facebook btelegram messenger 

fb2telegram messenger                    dpss od5 en 80

Адреса / Address: 

65042, вул. 7-ма Пересипська, 6
6 7th Peresypska St., 65042, Odesa


Дзвоніть / Calls:
tel/fax: 716-13-01

Режим роботи:

понеділок - п'ятниця: з 8:00 до 16:30
обідня перерва: з 12:00 до 12:30

Шкодочинність вусачів роду Монохамус

1

Провели для робітників Державного підприємства «Савранське лісове господарство» роз’яснювальну бесіду щодо шкодочинності вусачів роду Монохамус (Monochamus sp.). Адже саме ці жуки завдають серйозної шкоди хвойним деревам та є переносниками певних видів деревних нематод.

Вусачі походять переважно з Японії, Китаю, Південної Кореї, Росії, Північної Америки-Канади, США. Імаго – 15-30 мм завдовжки. Характерні особливості роду: лоб поперечний або квадратний, антенні виступи дуже високі, зближені, тонкі, кожний у глибокій виямці. Відросток стерніта грудей вузький, плечі виступають, верхівки слабко зрізані. Ноги тонкі і довгі, особливо у самців, передня гомілка зігнута, лапки вкриті волосинками. Тіло личинки видовжене, м’яке з 10 черевними сегментами, включаючи анальний сосочок.

Самки роблять в корі дерева-господаря виямки, куди відкладають яйця (по одному в ямку).

Личинки I-го віку живляться на флоемі під корою. Личинки III-го віку занурюються в заболонь, де роблять S-подібні ходи. Личинка останньої стадії розвитку утворює колисочку для лялечки. Стадія лялечки триває близько 19 днів. Зимують всі стадії розвитку, крім лялечки. Повний розвиток від відкладання яєць до відродження імаго – 8-12 тижнів. Плодючість самок – 60-120 яєць. Популяція дає від до 2 генерацій за рік.

Жуки активно літають, спроможні перелітати на відстань до трьох кілометрів. Заселяють тільки ослаблені, зрубані дерева, прокладаючи ходи у заболоні, під корою та в деревині.

Розповсюджуються вусачі з зараженими лісоматеріалами.

Основне економічне значення вусачів роду Монохамус полягає у перенесенні соснової стовбурової нематоди Bursaphelenchus xylophilus. Зовнішні ознаки ураження рослин спостерігаються через 10-20 днів після зараження дорослих дерев і через 6-7 днів у саджанців: пожовтіння, в’янення та побуріння хвої. Спочатку може проявитися на одній гілці, але потім симптоми проявляються на усьому дереві. При пораненні дерева спостерігається зменшення виділення смоли. Уражені нематодами гілки всихають.

З метою своєчасного виявлення та знищення небезпечних карантинних шкідників лісу, державними фітосанітарними інспекторами здійснюється огляд імпортних лісоматеріалів. Проводиться знезараження при виявленні шкідника. Щорічно в період вегетації здійснюється обстеження та/або моніторинг лісових насаджень, візуально та за допомогою феромонних пасток.

234567891011

dpss

min agro pol

uryad portal

lab diagnost