Низка аптек продавала лікарські засоби із надбавками, що значно перевищували законодавчо встановлений граничний рівень

6

Головне управління Держпродспоживслужби в Одеській області здійснює державний нагляд за дотриманням вимог законодавства щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін/тарифів.

У І кварталі 2021 року на фармацевтичному ринку здійснено чотири планові перевірки з питань дотримання вимог законодавства щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін. Порушення встановлені у двох суб’єктів господарювання. Під час перевірок виявлено, що аптечними закладами при продажі лікарських засобів вартістю до 100 грн. застосувалися торговельні роздрібні надбавки від 21% до 26% при встановленому граничному рівні у 20%, а при реалізації лікарських засобів вартістю більше ніж 100 грн. до 500 грн. - від 48,6% до 69,5% при встановленому граничному рівні 25%. Цим було порушено вимоги постанови Кабінету Міністрів України від 17.10.2008 №955  «Про заходи щодо стабілізації цін на лікарські засоби та медичні вироби» в частині дотримання граничних торговельних надбавок на ліки. Дане державне регулювання стосується визначених лікарських засобів, включених до Національного переліку основних лікарських засобів.

Зокрема, при реалізації лікарського засобу «Біосепт» (спирт 96%), застосувалася надбавка у розмірі 68,7% замість встановленого граничного рівня - 25%. Внаслідок чого, при реалізації лікарського засобу, отриманого від постачальника по ціні 19,75 грн. за пляшку ємністю 100 мл, аптечними закладами проводилася реалізація за ціною 33,32 грн. замість 24,69 грн., чим була завищена ціна реалізації на 8,63 грн.

Аналогічно, при реалізації лікарського препарату «Сумамед» у таблетках 500 мг застосувалася надбавка у розмірі 25% при встановленому граничному рівні - 20%. Внаслідок чого, при реалізації лікарського засобу, отриманого від постачальника по ціні 261,58 грн. за одну упаковку, аптечними закладами проводилася реалізація за ціною 326,97 грн. замість 313,90 грн., чим була завищена ціна реалізації на 13,07 грн.

Крім того, порушувалися вимоги пункту 3 постанови Кабінету Міністрів від 22.04.2020 №341 «Про заходи щодо стабілізації цін на товари, що мають істотну соціальну значущість, товари протиепідемічного призначення», а саме: при реалізації товарів протиепідемічного призначення – лікарських засобів - роздрібні ціни зростали більш ніж на 5% без декларування зміни роздрібних цін.

Так, в аптечних закладах при реалізації медичних масок роздрібну ціну було збільшено на 25% без декларування зазначеного підвищення. Внаслідок чого, при реалізації масок медичних, отриманих від постачальника за ціною 2.40 грн. за одиницю товару, аптечними закладами проводилася реалізація за ціною 3.00 грн. замість 2,52 грн., чим була завищена ціна реалізації на 0,48 грн.

Також при реалізації лікарського засобу «Парацетамол» в таблетках по 50 шт., ціну було збільшено на 10,6% без декларування підвищення ціни. Таким чином, при реалізації «Парацетамолу», отриманого від постачальника за ціною 17 грн. за одиницю товару,  аптечними закладами проводилася реалізація за ціною 18,80 грн. замість 17,86 грн., чим була завищена ціна при реалізації на 0,95 грн.

За результатами проведених заходів державного нагляду до суб'єктів господарювання, які допустили порушення державного регулювання цін на фармацевтичному ринку, застосовані адміністративно-господарські санкції. Посадові особи, винні в допущених порушеннях, притягнуті до адміністративної відповідальності.

Головне управління Держпродспоживслужби в Одеській області продовжує здійснювати державний нагляд за дотриманням вимог законодавства щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін на фармацевтичному ринку.

 

dpss

uryad portal

lab diagnost