dpss od3

facebook btelegram messenger 

fb2telegram messenger                    dpss od5 en 80

Сільгоспвиробникам усіх форм власності (Сигналізаційне повідомлення №9 від 01.06.2023 р.)

1

На зернових культурах триває пошкодження рослин переважно по краям полів імаго клопа шкідливої черепашки, проходить яйцекладка шкідника та спостерігається початок відродження личинок. Період відкладання яєць становить 40-50 днів. Ембріональний розвиток яєць триває 6-12 днів в залежності від температурного режиму. Тривалість розвитку личинок становить 20-50 днів, за цей період вони проходять п’ять віків. Масове відродження личинок очікується наприкінці І декади червня.

У місці уколу імаго клопа-черепашки утворюється перетяжка, пошкоджені стебла не колосяться і поступово відмирають. При уколі у стрижень колоса, який розміщений у пазусі листка, вище від місця уколу виникає білоколосість.

Під час наливу зерна – молочної стиглості зерном харчуються личинки та молоді клопи, які завдають відчутних пошкоджень, здебільшого погіршуючи якість зерна. Пошкоджена клейковина стає липкою, набуває сірого кольору, замість білого у непошкодженого зерна. Тісто, виготовлене з такого борошна, розпливається, втрачає в’язкість та здатність підходить, скоринка в ньому товста, розтріскується, м’якуш щільний, важкий, неприємний на смак і запах. Пошкодження клопом погіршує також посівні й фуражні якості пшениці та ячменю.

2Методика обліку личинок клопа-черепашки: обстеження посівів на виявлення личинок проводиться у фазу молочно-воскової стиглості. Відлов комах проводять сачком, при цьому роблять ним 30 помахів, підраховують кількість шкідників, множать на три і ділять на десять, що з деякою похибкою відповідає чисельності на 1 кв. м. Облік слід проводити з 07:00 до 12:00 та з 16:00 до 19:00.

Заходи щодо обмеження чисельності і шкодочинності імаго і личинок клопа-черепашки проводять при перевищенні економічного порогу шкодочинності (ЕПШ) – проти  клопів, що перезимували, при їх чисельності 2-4 ос. / 1 кв. м, за посухи – 1-2 екз. / 1 кв. м у період формування- молочної стиглості зерна, при чисельності личинок більше 2 ос. / 1 кв. м на посівах сильних і цінних пшениць і 4-6 личинок на рядових посівах озимої пшениці та ячменю. Кращий ефект від обробок спостерігається, коли близько 60% личинок знаходяться в ІІ-ІІІ віці. Посіви  рекомендовано обробити одним із зареєстрованих інсектицидів згідно  «Переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні». Обробка в цей період буде ефективна також проти імаго хлібних жуків, туруна, личинок та імаго злакових п’явиць, пшеничних трипсів, злакових попелиць  та хлібних пильщиків.

Триває пошкодження колосу озимої пшениці та ячменю імаго пшеничного трипса та відчається відродження личинок шкідника. Масовому розмноженню трипсів сприяє тепла, суха погода. Личинки спочатку висмоктують сік з колоскових лусок та квіткових плівок, а потім пошкоджують зерно, яке перебуває в м’якому стані. В результаті знижується маса і якість зерна, а загальні втрати можуть сягати 20% можливого врожаю. Пошкодження спричиненні трипсами  викликають часткову білоколосість та щуплість зерна.  ЕПШ у фазу колосіння – наливу зерна імаго 50-100 екз. / 100 п. с. або 8-10 екз. / 1 колос, личинок - 20-30 екз. / 1 колос.

Продовжується живлення імаго та спостерігається відродження личинок червоногрудої п’явиці на посівах зернових культур, насамперед ячменю. Характерні пошкодження для личинок п’явиць – скелетуючі продовгуваті отвори вздовж жилок листка. Пошкоджені листки стають прозорими і відмирають. ЕПШ личинок п’явиць становить 0,5-1 екз. / 1 стебло або при ушкодженні 8-10% листової поверхні.

Триває заселення та пошкодження колосових культур злаковими попелицями, які за теплої сухої погоди розмножуються в масовій кількості, особливо при відсутності вологи. Упродовж вегетаційного періоду може розвиватися в 10-12 генераціях. У місцях пошкоджень рослини знебарвлюються, іноді червоніють.  Попелиці є переносниками збудників вірусних хвороб. ЕПШ попелиць у фазу колосіння - наливу зерна – 10-15 екз. / 1 стебло.

Усі роботи з обмеження чисельності шкідливих організмів необхідно проводити при перевищенні ЕПШ, суворо дотримуючись правил техніки безпеки при роботі з пестицидами та агрохімікатами та лише препаратами згідно «Переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні».

dpss

uryad portal

lab diagnost