01

Спеціалісти управління фітосанітарної безпеки Головного управління провели обстеження сільськогосподарських угідь, неорних земель, садів, лісосмуг та осінні ґрунтові розкопки в полях сівозміни у базових та інших господарствах Одеської області на виявлення зимуючих стадій багатоїдних і спеціалізованих шкідників. Розкопки проводилися за загальноприйнятими методиками.

Осінні розкопки зазвичай проводять після зволоження ґрунту (дощів), але до похолодання. Проте в поточному році проведення розкопок значно ускладнювало відсутність опадів в регіоні і сухий, ущільнений ґрунт.


Під час розкопок більша частина шкідників знаходилася у верхньому шарі ґрунту. Серед видового складу переважають дротяники і несправжні дротяники, личинки травневого хруща, хлібного туруна, гусениці озимої і бавовникової совок, лучного метелика, піщаний мідляк. 

03

Дротяники

Ґрунтові розкопки проводяться щорічно з метою визначення видового складу, щільності та інших показників популяцій шкідників, що зимують в ґрунті. Найбільш розповсюдженим шкідником на обстежених полях є дротяники і несправжні дротяники, якими заселено 60% обстеженої площі з середньою чисельністю 0,6 екз. / 1 кв. м. Гусеницями озимої совки заселено 39% обстеженої площі, середня чисельність шкідника становить 0,5 екз. / 1 кв. м.; гусеницями бавовникової совки заселено майже 34% обстеженої площі, середня чисельність шкідника також становить 0,5 екз. / 1 кв. м.

02

Крім ґрунтових розкопок, восени проводяться ряд інших обстежень сільськогосподарських культур та земельних угідь несільськогосподарського призначення на заселеність їх шкідниками та ураженість хворобами:

  • мишоподібними гризунами (посіви озимих культур, багаторічних трав, неорних земель, стерні та падалиці);
  • стебловим (кукурудзяним) метеликом, пухирчастою та летючою сажками (посіви кукурудзи);
  • хлібними клопами (ліси та лісосмуги);
  • ворочками саранових (неорні землі);
  • шкідниками сходів озимого ріпаку.

04

Гусениця озимої совки

Якісне проведення осінніх обстежень дає змогу спрогнозувати фітосанітарний стан агроценозів у наступному році та ефективно планувати заходи захисту сільськогосподарських культур.

05

На підставі даних обстежень розробляються прогнози появи та заходи по боротьбі зі шкідниками і хворобами сільськогосподарських культур на 2024 рік. Це дасть можливість поінформувати та попередити сільгоспвиробників щодо вчасних, економічно та екологічно обґрунтованих заходів захисту рослин.