У деяких супермаркетах покупців просять здати особисті речі в камеру (схову) зберігання, а також вивішують оголошення, що зі своїми речами в магазин входити не можна. Насправді покупці не зобов’язані при вході в магазин здавати свої особисті речі в камеру зберігання. Це справа добровільна. Прийнято вважати, що, здавши сумку, споживач укладає з цим магазином договір про безоплатне надання послуг із зберігання своїх речей. А примушувати до укладення такого договору ніхто не може. Змушуючи здавати сумки, працівники магазину порушують принцип свободи укладення договору.

Проте трапляються випадки, коли внутрішніми документами магазину передбачена заборона проносити речі (сумки, чемодани, пакети, рюкзаки) та передбачений обов’язок здачі у камери зберігання цього магазину, то магазин приймає на себе обов’язок щодо схоронності зданих покупцями речей на зберігання. Це підтверджується видачею покупцеві номерного жетона, іншого знаку, що посвідчує прийняття речі на зберігання (відповідно до ст. 937 Цивільного кодексу України). Фактично покупець укладає з адміністрацією супермаркету чи магазину договір про зберігання речей.

Отже, якщо ж ви поклали речі в камеру зберігання магазину, адміністрація супермаркету несе повну відповідальність за збереження ваших речей, незважаючи на наявність оголошення про зворотне.

Згідно п. 21 постанови Кабінету Міністрів України від 15.06.2006 №833 «Про затвердження Порядку провадження торговельної діяльності та правил торговельного обслуговування на ринку споживчих товарів», суб’єкт господарювання зобов’язаний:

  • забезпечити доступ споживачів до торговельних об’єктів без здавання на зберігання особистих речей, крім товарів, реалізація яких здійснюється в таких торговельних об’єктах;
  • створити умови для зберігання речей споживачів, у разі, коли вхід до торговельного об’єкта з товарами, які реалізуються в таких закладах, заборонено.

Відповідальність магазину в разі втрати або пошкодження речі споживача передбачена статтями 950, 951 Цивільного кодексу України. Відповідно до ст. 951 кодексу, збитки, що завдані поклажодавцеві втратою (нестачею) або пошкодженням речі, відшкодовуються зберігачем:

  • у разі втрати (нестачі) речі – у розмірі її вартості;
  • у разі пошкодження речі – у розмірі суми, на яку знизилася її вартість.

Що робити у випадку крадіжки ваших особистих речей з камери зберігання?

У разі крадіжки ваших речей з камери зберігання відразу ж викликайте адміністрацію закладу і поліцію. Адміністрація супермаркету несе повну відповідальність за схоронність речей, які зберігаються у комірках схову. Зберігач речей повинен відшкодувати всі збитки у разі втрати у розмірі їх вартості. Згадайте, що саме знаходилося у вашій сумці, детально опишіть всі речі поліції, щоб зафіксувати все документально. Якщо адміністрація магазину у випадку крадіжки речей у комірках схову відмовляється добровільно відшкодувати заподіяні збитки в повному розмірі, ви маєте право звернутися з відповідним позовом до суду.

Пам’ятайте головне: що залишення речей у камері схову в магазині – це право, а не обов’язок покупця!