Указом Президента України від 30 вересня 2019 року №722/2019 «Про цілі сталого розвитку України на період до 2030 року» однією із цілей задля збереження життя та здоров’я громадян України встановлено зменшення до 2025 року кількості курців в Україні до 15%.
Тютюнові вироби та решта виробів із вмістом тютюну – найшкідливіші для здоров’я продукти, які доступні на ринку. Рекламування таких виробів у магазинах та супермаркетах може сприяти їх популяризуванню серед споживачів. Однак існують ефективні заходи, спрямовані на зменшення видимості тютюнових виробів в торговельних точках, що сприятиме здоровому способу життя та зменшенню куріння в суспільстві. Тому надаємо низку порад для торговельних мереж, що продають тютюнові вироби.
- Заборона візуального рекламування.
Політика компаній щодо заборони візуального рекламування тютюнових виробів у торговельних точках може бути ефективним способом зменшення їх видимості. Це може охоплювати заборону вивішування плакатів, підсвічування або інших форм рекламних матеріалів, які привертають увагу клієнтів до тютюнових виробів.
- Обмеження розміщення тютюнових виробів.
Магазини та супермаркети можуть обмежити розміщення тютюнових виробів на полицях. Це може включати їх розташування у віддалених або менш видимих місцях, як-от високі полиці, або ж в глибині магазину, щоб знизити їх привабливість для клієнтів.
- Використання закритих контейнерів.
Ще одним способом зменшення видимості тютюнових виробів є їх розміщення в закритих контейнерах або шафах. Це дозволяє зберегти можливість придбати товар тим, хто хоче його купити, але при цьому зменшує їх видимість для тих, хто купує інший товар.
- Стимулювання продажу здорових альтернатив.
Магазини можуть стимулювати споживачів до вибору здорових альтернатив тютюновим виробам, наприклад, виставляючи їх на видному місці або проводячи рекламні кампанії, спрямовані на підвищення усвідомленості про ці альтернативи.
- Профілактичні заходи.
Магазини можуть впроваджувати профілактичні заходи для зменшення сприятливого ставлення до куріння. Наприклад, вони можуть підтримувати програми підтримки відмовлення від куріння серед своїх працівників та клієнтів, а також встановлювати інформаційні стенди про шкідливі наслідки куріння.
Загалом ефективні заходи зменшення видимості тютюнових виробів в торгових точках вимагають не тільки законодавчих, а й безпосередніх заходів всередині того чи іншого магазину, які спрямовані на зниження привабливості та доступності подібних продуктів для споживачів. Ці заходи можуть значно сприяти зменшенню куріння та покращенню громадського здоров’я.