Осінь – час не тільки збирати дари полів, але й закладати основу майбутнього врожаю. Посів озимих зернових не чекатиме. Окрім правильно підібраного терміну посіву, дружність сходів та потенціал урожайності залежить від заглиблення зерна у посівне ложе.
Спеціалісти відділу контролю у сфері насінництва, розсадництва та якості зерна управління фітосанітарної безпеки Головного управління продовжують проводити інформаційно-роз’яснювальну роботу серед сільгоспвиробників щодо висіву озимих культур.
Глибина посіву залежить від:
- вологості ґрунту;
- кліматичних умов;
- типу ґрунтів;
- біологічної особливості сорту;
- якості посівного матеріалу.
Чому глибина посіву так важлива? Все через те що саме на глибині 2-3 см, незалежно від того наскільки ви заглибили сівалку, пшениця утворює вузол кущення.
Якщо ж заглибити насіння, то воно проросте, але:
- витратить дуже багато власної енергії на проростання;
- стане більш вразливим до патогенів та грибків;
- утворить більше ауксинів, що зі свого боку призведе до зменшення кущення.
Заглиблення посівного матеріалу на глибину 6-7 см призводить до значного зменшення врожайності культури, особливо при термінах посіву пізніше 30 вересня (чим пізніші строки, тим менше осіннього кущення). Під час досліджень виявлено, що заглиблення загортання та пізній термін висіву зменшують до 5-8 ц врожаю з 1 га.
Однак, якщо свідомо, заглиблюючи зерно, «шукаючи вологу в грунті», то як бути в такому разі. Адаптуватися до тих умов, які є на полі. Маємо пересушений верхній шар ґрунту, а волога лише 5 см. Так тому і бути, сіємо пшеницю на 5 см. Але, якщо волога на 7 см. В такому випадку краще сіяти на 2-3 см в сухий ґрунт.
На даний час, погода сприятлива рясними дощями, вологи достатньо для проростання насіння, тому не заглиблюйте зерно, сійте на оптимальну глибину.