Напевно, багато хто з вас бачив обабіч доріг, по берегам річок та на заліснених ділянках рослину, дещо схожу на більш відомий борщівник. Тільки зонтик у цієї рослини менший, стебло червонувате і вкрите плямами, часто – продовгуватими. А листки схожі на петрушку або моркву. З великою ймовірністю це – болиголов. І не дивно, що повна його назва – болиголов плямистий, або отруйний. Її він отримав завдяки червонуватим плямам на стеблі.

Що варто знати про цю рослину і чому контакту з нею варто уникати?

Першочергово, ця рослина дуже отруйна. І не варто з нею зайвий раз контактувати. Як і борщівник, петрушка чи морква, болиголов належить до родини зонтичних, або окружкових. Саме тому суцвіттям всіх цих рослин є складний зонтик, що, часом, так приваблює до себе, особливо – в великих розмірах, що сягають трьох і більше метрів.

Як можна отруїтися болиголовом?

Людина може сплутати листя болиголова, особливо молодого екземпляру, із листям петрушки, а також інших родичів-зонтичних – анісу та моркви. А корінь болиголова схожий на корінь турнепсу, або кормової ріпи. Адже зелень цієї отруйної рослини часто з’являється навесні раніше за інші.

Відтак, як витікає з самої назви рослини, після вживання болиголова в їжу, як мінімум, болітиме голова у найкращому випадку. Також може спостерігатись нудота, блювота, біль у животі, тахікардія (частий пульс), пітливість, тремтіння, слинотеча, сечовипускання, розширення зіниць, судоми, проблеми з рухом. Причому, людина рідко втрачає свідомість на перших етапах отруєння, а її сеча та повітря, що вона видихає, мають специфічний мишиний запах. Вважається, що так пахне й сама рослина. За ними можуть настати брадикардія (зниження частоти серцевого ритму), параліч і кома. А від дихальної недостатності, яку також провокує отрута болиголова, може настати смерть.

Специфічного лікування від отруєння соком болиголова не існує. Позаяк токсичність рослини є серйозною, щоб врятувати людину, лікування симптомів має бути агресивним. Необхідне також очищення шлунково-кишкового тракту, оскільки проти отрути болиголова спеціальні антидоти відсутні.

Профілактикою такого отруєння є вміння розпізнавати болиголов у природі та уникати вживання його листя або коренів, що їх можна сплутати з іншими овочами. Щоб цього не сталося, приглядайтеся до плям на стеблі. Уникайте, якщо побачите ті плями та відчуєте мишиний запах поблизу рослини.