Дерев’яний пакувальний матеріал широко використовують у міжнародній торгівлі (під час перевезення вантажу різного походження). Він може переносити та поширювати небезпечні карантинні організми, які при акліматизації можуть завдати великої шкоди народному господарству країни. З цієї причини до дерев’яного пакувального матеріалу застосовуються міжнародні фітосанітарні заходи, які використовуються всіма країнами.

Міжна­род­ний стан­дарт із фіто­санітар­них за­ходів МСФЗ №15 «Керівні прин­ци­пи ре­гу­лю­ван­ня де­рев’яно­го па­ку­валь­но­го ма­теріалу, що ви­ко­ри­с­то­вується у міжна­родній торгівлі» сьо­годні виз­на­чає фіто­санітарні за­хо­ди, що зни­жу­ють ри­зик за­не­сен­ня і по­ши­рен­ня ка­ран­тин­них ор­ганізмів, які пе­ре­но­сять­ся у про­цесі міжна­род­ної торгівлі з де­рев’яни­ми па­ку­валь­ни­ми ма­теріала­ми, ви­го­тов­ле­ни­ми з не­об­роб­ле­ної де­ре­ви­ни. МСФЗ №15 – це своєрідний «па­с­порт» дерев’яної упа­ков­ки. Всі країни, які прий­ня­ли МСФЗ №15, те­пер ви­ма­га­ють, щоб імпор­то­ва­ний де­рев’яний па­ку­валь­ний ма­теріал був обов’яз­­ко­во очи­ще­ний від ко­ри. За­сто­су­ван­ня цьо­го стан­дар­ту до­по­ма­гає за­хи­с­ти­ти світові лісові ре­сур­си від не­без­печ­них шкідли­вих ор­ганізмів, а ван­тажі – від за­три­мок.

В Ук­раїні ви­мо­ги МСФЗ №15 діють з 2006 року, ко­ли на­бу­ли чин­ності «Фіто­санітарні пра­ви­ла вве­зен­ня з-за кор­до­ну, пе­ре­ве­зен­ня у ме­жах країни, ек­с­пор­ту та ви­роб­ництва де­рев’яно­го па­ку­валь­но­го ма­теріалу», за­твер­д­жені на­ка­зом Міна­гро­політи­ки Ук­раїни від 22.12.2005 року №731. Ці фіто­санітарні пра­ви­ла вклю­ча­ють усі національні ви­мо­ги що­до де­рев’яно­го па­ку­валь­но­го ма­теріалу. До­ку­мент роз­роб­ле­но на ос­нові МСФЗ №15 відповідно до За­ко­ну Ук­раїни «Про ка­ран­тин рос­лин» та інших міжна­род­них і національ­них нор­ма­тив­но-пра­во­вих актів.

Відповідно до фітосанітарних заходів та правил ввезення з-за кордону, перевезення в межах України та експорту дерев’яного пакувального матеріалу, зокрема як супровідного матеріалу, для будь-яких вантажів, здійснюються за умови його окорування, термічної обробки або знезараження, про що свідчить наявність маркування (у вигляді штампа) на ньому з двох протилежних боків.

Маркування повинне мати прямокутну або квадратну форму і розташовуватися в межах обмежувальної лінії з вертикальною лінією, що відокремлює символ від компонентів коду. Маркування повинно легко читатись та нанесене фарбою чи шляхом випалювання, що не змивається і не переноситься на інші предмети, а також не наноситися «від руки». Для маркування дерев’яного пакувального матеріалу використовується фарба зеленого або синього кольору. Використання фарб інших кольорів не дозволяється.

Маркування включає:

  • у лівій частині – символ та скорочену назву Міжнародної конвенції про захист рослин (IPPC);
  • у правій частині – дволітерний код країни виробника дерев’яного пакувального матеріалу; код виробника дерев’яного пакувального матеріалу; символи HT (теплова обробка) або MB (обробка бромистим метилом);
  • у межах кордону маркування не повинно містити жодної іншої інформації.

Ви­роб­ництво та мар­ку­ван­ня дерев’яної па­ку­валь­ної та­ри на те­ри­торії Ук­раїни здійсню­ють осо­би, що вклю­чені до за­галь­но­дер­жав­но­го Реєстру осіб, які здійсню­ють гос­по­дарсь­ку діяльність із ви­роб­ництва та мар­ку­ван­ня де­рев’яно­го па­ку­валь­но­го ма­теріалу.

На мар­ко­ва­ний де­рев’яний па­ку­валь­ний ма­теріал, у яко­му транс­пор­тується будь-який ван­таж, не ви­да­ють до­ку­мен­ти дозвільно­го ха­рак­те­ру у сфері ка­ран­ти­ну рос­лин, крім ви­падків, як­що країна при­зна­чен­ня не ви­с­тав­ляє інших умов. Де­рев’яний па­ку­валь­ний ма­теріал у ви­гляді партії то­ва­ру ви­во­зять за межі Ук­раїни ли­ше за на­яв­ності мар­ку­ван­ня, а та­кож у су­про­воді фіто­санітар­но­го сер­тифіка­ту. Та­кож де­рев’яний па­ку­валь­ний ма­теріал як партію то­ва­ру доз­во­ле­но вво­зи­ти в Ук­раїну за на­яв­ності оригіна­лу фіто­санітар­но­го сер­тифіка­ту, що ви­дається дер­жав­ни­ми ор­га­на­ми з ка­ран­ти­ну і за­хи­с­ту рос­лин країни-ек­с­пор­те­ра.

Порушення фітосанітарних правил та заходів при виготовленні, використанні та обігу дерев’яного пакувальної тари призводить до виникнення різноманітних бар’єрів при експорті продукції вітчизняного походження (надходження нотифікаційних повідомлень з країни-імпорту) та можливість проникнення небезпечних видів карантинних шкідників, хвороб, нематод при імпорті, які ще невідомі для України і які можуть завдати великої шкоди для лісових насаджень.

Звертаємо увагу суб’єктів господарської діяльності, які при обігу продукції використовують дерев’яний пакувальний матеріал! Дотримуйтесь всіх фітосанітарних вимог і правил, щоб уберегтися від невиправданих бар’єрів у міжнародній торгівлі та завезення карантинних організмів на територію України.

Види маркування дерев’яного пакувального матеріалу

 

  • де UA – код країни;
  • 00000 – індивідуальний код особи, яка здійснює господарську діяльність з виробництва та маркування дерев’яного пакувального матеріалу;
  • YY- код обробки НТ або МВ.