Висів культур ярої групи продовжується, і одним із важливих факторів сучасної інтенсивної технології є високоякісне насіння, що забезпечує високий потенціал врожайності і має хороші посівні якості. Якісний насіннєвий матеріал дає змогу без додаткових енергетичних затрат (добрив, пестицидів) забезпечити належний ріст рослин, знизити негативний вплив бур’янів, хвороб, шкідників і на цій основі підвищити врожайність культури і якість одержуваної продукції та  поліпшити екологічний стан поля.

Тож відділ контролю в сфері насінництва, розсадництва та якості зерна управління фітосанітарної безпеки та санітарної охорони території Головного управління звертає увагу на те, що під час робіт, пов’язаних з підготовкою насіння до сівби, пильну увагу слід приділити визначенню його якості. Адже відомо, що сівба якісним насінням гарантує добрі й рівномірні сходи рослин, підвищує їх продуктивність і врожайність на 18-20% і більше.

Головне управління Держпродспоживслужби в Одеській області рекомендує придбаний або отриманий від власного врожаю посівний матеріал перевірити на показники чистоти, схожості, вологості, маси 1 000 насінин, заселеності шкідниками, зараженості хворобами та життєздатності насіння. Таке визначення покаже, наскільки посівний матеріал є якісним або чи є потреба в його заміні, щоб отримати бажаний результат.

Звертаємо увагу, що визначати посівні якості насіннєвого матеріалу необхідно в лабораторіях, які уповноважені Національним агентством з акредитації України згідно з вимогами ДСТУ EN ISO/IEC 17025:2019 «Загальні вимоги до компетентності випробувальних та калібрувальних лабораторій» на проведення вищезазначених досліджень.

Визначення посівних якостей насіння здійснюється шляхом проведення аналізу проб, відібраних з партій насіння. Якщо за результатами аналізу проб насіння  відповідають вимогам законодавства у сфері насінництва та розсадництва, органом з оцінки відповідності видаються сертифікати, що засвідчують посівні якості насіння згідно зі встановленою формою та вносяться відповідні дані до Реєстру сертифікатів на насіння та/або садивний матеріал.

Строк дії сертифіката, що засвідчує посівні якості насіння, становить:

  • на насіння овочевих, баштанних, кормових коренеплодів відкритого і закритого ґрунтів – 12 місяців, а на таке саме насіння, упаковане в герметичну упаковку, – 24 місяці;
  • на насіння кукурудзи протруєної – один рік;
  • на насіння соняшнику протруєного – вісім місяців;
  • на насіння цукрових буряків – шість місяців;
  • на насіння картоплі, завантажене в мішки, в ящичні піддони та насипом, – 30 днів;
  • на насіння озимих та ярих зернових, а також інших ботанічних таксонів, крім зазначених, – чотири місяці.

Сертифікат, що засвідчує посівні якості насіння, набирає чинності з дати його видачі.