Епізоотична ситуація на Одещині залишається непростою, але контрольованою. Однак, за словами начальника Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області Руслана Ахмадулліна, вона вимагає посилення низки заходів з профілактики інфекційних хвороб тварин (птиці), зокрема ящуру, африканської чуми свиней (АЧС), грипу птиці, сказу і сибірки, та виявлення порушень з боку господарюючих суб’єктів, діяльність яких пов’язана з утриманням тварин (птиці), та ділків від «стихійної торгівлі» харчовими продуктами тваринного походження. До речі, щоб мінімізувати ризики поширення інфекційних хвороб,  господарюючі суб’єкти негайно зобов’язані перейти на роботу в режимі «закритого типу».

Загроза ящуру, що виникла після спалаху в Угорщині, змусила Україну діяти оперативно. Держпродспоживслужба запровадила посилені заходи контролю на кордоні та в прикордонних регіонах, що межують з країнами ЄС, до яких належить Одещина. Аби мінімізувати ризик занесення та розповсюдження ящура на територію України невідкладно вжиті заходи реагування у відповідності до вимог Інструкції щодо профілактики та ліквідації захворювання тварин на ящур, затвердженої наказом Мінагрополітики від 07.08.2017 №431, ст. 7 і 91 Закону України «Про ветеринарну медицину», ст. 53 Закону України «Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров’я та благополуччя тварин».

Для забезпечення стабільної епізоотичної ситуації щодо АЧС та гарантування продовольчої безпеки разом з Нацполіцією та райдержадміністраціями запропоновано посилити заходи з недопущення торгівлі у невстановлених місцях харчовими продуктами тваринного походження, зокрема отриманих від тварин, що не були піддані передзабійному та післязабійному огляду; обігу свиней без супровідних ветеринарних документів, ідентифікації та з порушенням правил транспортування тварин. У разі виявлення порушень, за наявності підстав, застосовувати до порушників заходи впливу, що передбачені статтями Кодексу України про адміністративні порушення.

Окремий напрямок – протидія поширенню сказу. Головне управління разом з органами місцевого самоврядування мають до кінця поточного року проаналізувати інформацію щодо кількості домашніх тварин (собак, котів, тхорів), що утримуються власниками в населених пунктах, та забезпечити їх вакцинацію проти сказу, а також в межах повноважень продовжувати реєстрацію та ідентифікацію домашніх тварин. У разі відмови власника від щеплення чи отримання ветеринарно-санітарного паспорта на тварину, треба проводити із ним роз’яснювальну роботу.

Місцеві органи виконавчої влади до 01.05.2025 року мають надати структурним підрозділам Головного управління затверджені правила утримання домашніх тварин. Інформація буде узагальнена та передана до Держпродспоживслужби на виконання вимог Закону України «Про захист тварин від жорсткого поводження» в частині запровадження вищезазначених правил органами місцевого самоврядування.

Ще однією загрозою є поширення диких тварин у населених пунктах. Тому з боку місцевих органів влади має активізуватися робота щодо реагування на випадки появи диких тварин, зокрема лисиць у населених пунктах. Саме місцева влада повинна не допускати утворення місць «проживання» диких та безпритульних тварин (у покинутих будівлях, присадибних ділянках тощо). Що стосується боротьби із дикими м’ясоїдними тваринами (червона лисиця, шакал, єнотоподібний собака) у природі, то розпочинається підготовка до проведення осінньої кампанії з їх пероральної імунізації проти сказу, яка, зокрема, передбачає погодження з Одеською обласною військовою адміністрацією та Оперативно-тактичним угрупованням «Одеса» площі території у 25107,501 кв. км (у розрізі адміністративних районів, користувачів мисливських угідь, територій природно-заповідного фонду).

Паралельно із заходами з епізоотичного контролю має посилитися робота щодо запобігання отруєнню бджіл пестицидами під час весняно-польових робіт. Так, у найкоротший термін райдержадміністрації та органи місцевого самоврядування із залученням представників Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області мають провести спільні наради із представниками територіальних громад, бджолярами та аграріями щодо алгоритму спільних дій у період обробітку угідь пестицидами, недопущення отруєння бджіл засобами захисту рослин тощо.