Американський білий метелик (Hyphantria cunea Drury.) – небезпечний шкідник південних і західних областей України. Його батьківщина – Північна Америка, звідки він був завезений у Європу. Поширюється шкідник перельотами і за вегетаційний період може переміститися на 25-40 км, здебільшого по направленню вітру. Гусениці переносяться повітряними потоками, а здатність їх голодувати протягом двох тижнів призводить до того, що вони в пошуках їжі можуть переміщатися в різні райони, потрапивши в транспортний засіб, та, виживши, дають початок новим вогнищам.

Метелик з’являється навесні, у період цвітіння фруктових дерев. Через 1-2 години після спарювання самка відкладає на нижній бік листя яйця (в середньому близько 450 шт.). Оптимальні умови для розвитку яєць: температура +23… 24 °С і відносна вологість повітря 75%. За температури нижче +12 °С вихід гусениць припиняється.

У травні-червні метелики активно відкладають яйця, а вже за пару тижнів з них з’являються гусениці, які вже через кілька годин після виходу починають активно харчуватись і будувати павутинне гніздо.

Основна ознака пошкоджень – наявність на деревах павутинних гнізд з грубо об’їденим листям.Пошкодження дерева гусеницями приводе до облисіння, а високе пошкодження – до загибелі. При зменшені листового апарата на 20% урожайність знижується на 5-10%, на 50% на 50-55%, при об’їданні листя на 75% урожайність практично відсутня.

Літ метеликів починається перед початком або під час цвітіння яблуні. В Україні зазвичай розвивається два покоління, в окремі роки відзначається неповне третє покоління. Метелики II покоління літають із середини липня до кінця серпня.

Американський білий метелик – карантинний шкідник плодових культур. Серед культур, що він пошкоджує, є шовковиця, яблуня, слива, черешня, горіх волоський, груша, айва, абрикос, персик, черемха, шипшина (загалом до 230 видів дерево-чагарникових та трав’янистих рослин). Через свою багатоїдність, високу плодючість, наявність кількох поколінь за рік цей метелик становить велику небезпеку. Особливо великої шкоди він завдає після появи II покоління.

Вкрай важливим для боротьби зі шкідником є ​​його виявлення та знищення ще за I покоління. Вже II покоління куди більш чисельне і приносить значно більше втрат.

Проти американського білого метелика використовують організаційні, агротехнічні, механічні та винищувальні заходи и методи.

Агротехнічні заходи полягають у зборі та знищенні гусениць та кладок яєць. Необхідно виявлення метелика на ранніх стадіях розвитку із повторенням обстеження через кожні сім днів. Виявлені гнізда з гусеницями необхідно зрізати та спалювати на місці.

До організаційних заходів належать зміна шляху руху транспорту, контроль за перевезенням вантажів, контрольні пости.

Винищувальні заходи передбачають використання ентомофагів та біологічних і хімічних препаратів.

При механічному методі на присадибних ділянках застосовують ловильні пояси з картону чи гофрованого паперу, який після заляльковування гусені знімають і спалюють. Обрізування і спалювання гнізд зі шкідником слід проводити тоді, коли гусениці перебувають у павутинному гнізді.

Дуже ефективно застосування біологічного методу захисту, однак для повного знищення необхідне поєднання механічного та біологічного методу, коли поодинокі гнізда, що залишилися після обробки, зрізаються і спалюються.