Спеціалісти відділу захисту рослин, фітосанітарної діагностики та прогнозування Управління фітосанітарної безпеки та санітарної охорони території в господарствах Одеської області провели весняні контрольні обстеження та ґрунтові розкопки для визначення стану перезимівлі шкідників с/г угідь на озимих зернових культурах, озимому ріпаку, озимому горосі, багаторічних травах, полях після соняшнику, кукурудзи, на неорних землях, у лісосмугах, садах та виноградниках. Розкопки тривали з середини березня до початку квітня.

Весняні розкопки проводились з метою визначення видового складу, щільності, вікового стану шкідників, що зимують, відсотку загибелі їх у зимовий період, заселеності площ мишоподібними гризунами, для уточнення обсягів передбачуваних робіт із захисту рослин. Контрольні обстеження проводились відповідно до «Методичних рекомендацій щодо складання прогнозу розвитку та обліку шкідників і хвороб сільськогосподарських культур».

На кожному полі в шаховому порядку, або по двох діагоналях, копають ями (квадратні проби) розміром 0,25 кв. м. (50×50 см і глибиною до 50 см). Кількість ґрунтових проб на кожному полі залежить від характеру обстеження, від обстежуваного об’єкта і від величини ділянки. При площі до 50 га копають 8 ям (проб), від 51 до 100 га – 12 ям, якщо площа перевищує 100 га – 16 проб, а далі  на кожних наступних 50 га додатково копають 4 ями.

Фітосанітарними інспекторами в процесі огляду знайдені такі шкідники як-от дротяники, несправжні дротяники, імаго клопа шкідливої черепашки, гусениці  озимої, бавовникової і капустяної совок, гусениці лучного і стеблового кукурудзяного метеликів, личинки хлібного туруна, хлібних жуків, травневого хруща, імаго колорадського жука, піщаного мідляка, південного сірого довгоносика та багато інших.

Шкідники, які перезимували, знаходяться в доброму фізіологічному стані та за стрімкого потепління, відсутності зливних опадів та заморозків масово виходять з ґрунту, а, отже, можуть швидко відновити чисельність популяції. Тому моніторинг фітосанітарного стану сільськогосподарських рослин має важливе значення для прийняття правильного рішення щодо обсягів передбачуваних робіт із захисту рослин та збереження майбутнього врожаю.

На основі отриманої при проведенні весняних обстежень та розкопок інформації розроблятиметься прогноз розвитку і поширення шкідливих організмів на території Одеської області у весняно-літній період із визначенням доцільності захисних заходів.