З метою популяризації та пропаганди знань в сфері карантину рослин та з нагоди проведення Міжнародного дня здоров’я рослин, яке відзначалося спільнотою Міжнародної конвенції із захисту рослин 12 травня 2025 року, напередодні головним спеціалістом відділу фітосанітарних заходів на кордоні та санітарної охорони території управління фітосанітарної безпеки та санітарної охорони території ГУ Держпродспоживслужби в Одеській області Оленою Прищепою проведена інформаційно-роз’яснювальна робота (спеціальні уроки) у навчальних закладах м. Білгород-Дністровський. На уроках йшлося про рослини як живі організми та джерело поживних речовин і кисню на землі. Від рослин залежить наше життя, здоров’я і здоров’я нашої планети. Рослини становлять 80% їжі, яку ми їмо, і виробляють 98% кисню, яким ми дихаємо.
Шкідники та хвороби рослин спричиняють втрату до 40% світових продовольчих культур. Вони лишають мільйони людей їжі та завдають збитки сільському господарству. Захист рослин від шкідників та хвороб з економічного погляду набагато ефективніший, ніж усунення наслідків повномасштабних надзвичайних ситуацій, пов’язаних зі здоров’ям рослин. Нерідко шкідники та хвороби рослин після того, як вони адаптувалися, викоренити неможливо, а на боротьбу з ними йде багато часу та засобів. Тому потрібно запроваджувати систему захисту рослин, спрямовану на зменшення втрат урожаю та запобігання погіршенню стану сільськогосподарських культур і лісових насаджень, продукції рослинного походження, спричиненого шкідниками, хворобами та бур’янами.
Окрім цього, під час зустрічі та на виконання п. 2 Розпорядження Одеської обласної державної адміністрації від 29.01.2025 р. №64/А-2025 «Про затвердження плану заходів з локалізації та ліквідації амброзії полинолистої на території Одеської області на 2025-2029 роки» проведена роз’яснювальна робота щодо шкодочинності амброзії полинолистої для людей і навколишнього середовища, заходів боротьби з нею.
Амброзія полинолиста привернула до себе увагу, перш за все, через здатність викликати низку алергічних реакцій, що негативно позначається на здоров’ї значної частини населення. Пилок провокує види алергій в період цвітіння через аерозольно-контактну взаємодію з організмами людей та тварин. Сукупність алергічних реакцій зазначається в науковій літературі як сінна пропасниця, або амброзійний поліноз, і проявляється у вигляді алергічного риніту, кон’юнктивіту зі сльозотечею та погіршенням зору, лихоманки, респіраторних розладів, астми з приступами задухи, атопічного дерматиту зі свербежем окремо або у сукупності з різним степенем важкості та хронічними проявами. Тобто, боротьба з бур’янами, зокрема амброзією полинолистою – обов’язок кожного громадянина.
Захистимо рослини – збережемо довкілля!