При проведенні фітосанітарного моніторингу зафіксовано міграцію мишоподібних гризунів із місць резервації (неорні землі, лісосмуги, скирти соломи, площі після просапних та стерньових культур) на крайові смуги посівів озимих зернових культур та озимого ріпаку, а також збільшення чисельності на багаторічних травах. Відносно тепла погода, наявність достатньої кормової бази позитивно впливають на популяцію мишей. По видовому складу переважають полівка звичайна і курганчикова миша.

Ці гризуни здатні завдати величезних збитків сільськогосподарському виробництву, як в польових умовах, так само на складах, у зерносховищах та елеваторах. Харчуючись сходами озимих, гризуни утворюють у посівах залисини. Оселяючись в складських та житлових приміщеннях, вони пошкоджують продукти, тару та самі приміщення. Гризуни живляться зеленою масою рослин і насінням, яке висіяне у ґрунт або втрачене при збиранні, затягують його в свої нірки або будують курганчики, готуючи у такий спосіб запаси кормів для живлення в зимовий період.

Миші дуже чутливі до охолодження і намокання. Навіть невеликі пониження температури (до +9… 10 °С) в сиру погоду викликають у них загибель. До масової загибелі призводять осінні дощі з похолоданнями, сильні морози до випадання снігу, ожеледиця з утворенням крижаної кірки на полях.

Враховуючи здатність мишоподібних гризунів до швидкого розмноження у сприятливих умовах, а також їх високу плодючість, чисельність їх і надалі зростатиме. За наявності трьох-п’яти й більше жилих колоній на 1 га необхідно застосовувати зернові отруйні принади (родентициди), які рекомендовані «Переліком пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні». Всі хімічні родентициди належать до антикоагулянтів крові, тобто вони блокують згортання крові і гризуни гинуть від внутрішньої кровотечі. Загибель гризунів при застосуванні цих препаратів зазвичай відбувається впродовж 3-10 днів. Обробки при необхідності рекомендовано повторювати через 7-10 днів. Всі отруєні принади необхідно застосовувати обережно, з обов’язковим дотриманням техніки безпеки.

Застосування біологічних препаратів на основі бактерії Salmonella enteritidis var. викликають зараження гризунів мишиним тифом, що призводить до повної загибелі колонії. Дія препарату може відбуватися в широких температурних межах від -25 °С до +35 °С, найбільша ефективність досягається при температурі повітря до +10 °С. Загибель гризунів зазвичай настає через 6-14 днів.

У зниженні чисельності мишоподібних гризунів важливу роль відіграє система запобіжних заходів. Серед них найважливішими є агротехнічні заходи: недопущення втрат при збиранні врожаю; вчасно проведений обробіток ґрунту значно обмежує час перебування гризунів на зібраній площі; особливо ефективною є глибока зяблева оранка, під час якої знищуються нори, гнізда, запаси шкідників, які позбавляють гризунів корму та надійного сховища; зниження гризунів у місцях резервації з метою недопущення розселення у посіви сільськогосподарських культур.

Всі роботи з обмеження чисельності шкідливих організмів необхідно проводити при перевищенні економічного порогу шкодочинності, суворо дотримуючись правил техніки безпеки при роботі з пестицидами та агрохімікатами та лише препаратами з «Переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні». До роботи з пестицидами і агрохімікатами допускаються лише ті особи, які пройшли навчання та мають Допуск (посвідчення) на право роботи з пестицидами і агрохімікатами.