Бактеріальний опік плодових – небезпечне карантинне захворювання

1

Одна з найрозповсюджених та актуальних проблем, що виникає при вирощуванні саду, – хвороби. Серед них – бактеріальний опік плодових, збудником якого є Erwinia amylovora.

Рослини-господарі

Найбільше уражуються глід, айва, кизил, груша, яблуня, піраканта, горобина, стравезія, ірга, хеномелес, мушмула. Дуже мало відомо про ураження малини та троянди.

Ознаки ураження

Опік квітів – перша типова ознака прояву бактеріального опіку. З’являється навесні, в період цвітіння плодових дерев. Квіти в’януть, всихають, змінюють забарвлення від коричневого до чорного. Уражені квіти можуть опадати, але частіше залишаються на рослині. Інфекція від квітів передається на сусідні листки і гілки. Інколи ураження квітів може призвести до втрати цілої гілки чи дерева. Протягом кількох днів інфекція поширюється пагонами на 15-30 см або більше. Інфіковані пагони змінюють забарвлення від світло- до темно-коричневого на яблунях та від темно-коричневого до чорного – на грушах. Уражені листки залишаються на гілках, окремі гілки або цілі дерева виглядають ніби обпалені вогнем, звідси і назва хвороби «опік плодових». Недозрілі плоди також можуть інфікуватись через природні пори, ранки або плодоніжки сусідніх плодів чи квіток. Захворювання плодів особливо інтенсивно розвивається після дощів з градом. Основними переносниками збудника хвороби на невелику відстань є комахи-запилювачі.

Як попередити бактеріальний опік плодових дерев: лікування та профілактика захворювання

У захисті плодових культур від бактеріального опіку велике значення мають вчасне виявлення, прогнозування появи та розвитку інфекції у зонах підвищеного ризику. Для вчасного виявлення хвороби слід проводити моніторинг плодових насаджень. Встановлено, що симптоми захворювання можуть проявлятися в трьох періодах вегетації рослин: цвітіння, інтенсивний ріст молодих пагонів та осінній посилений сокорух. Ці періоди фітосанітарні інспектори обов’язково враховують під час планування проведення обстежень плодових насаджень.

Агротехнічні заходи

Сильно уражені опіком плодові дерева знищують шляхом викорчовування і спалювання їх на місці. Для лікування застосовують препарати, які внесені до «Переліку пестицидів та агрохімікатів, дозволених до використання в Україні». Одночасно обробляють фунгіцидами широкого спектра дії, оскільки захворюваність на бактеріальний опік часто поєднується з грибковими інфекціями. При закладанні нових садів необхідно обирати стійкі сорти.

234567

 

dpss

uryad portal

lab diagnost