Білокрилка на рослинах

1

Алейродіди (Aleyrodidae) або білокрилки – сімейство дрібних рівнокрилих комах, яке об’єднує понад півтори тисячі видів. Білокрилка – дуже небезпечна комаха, яка може серйозно нашкодити овочевим, садовим та ягідним культурам. Крім тютюнової дуже шкодить теплична, або оранжерейна білокрилка – шкідник, що ушкоджує огірки, томати та деякі квіткові рослини, а також капустяна білокрилка.

Білокрилка – дуже плодовита комаха. Личинки стають дорослими особинами вже за 2-3 тижні. Вони сіруватого кольору та ледь помітні на листі. На перших порах життя вони активно переміщуються по листу в пошуках їжі, далі стають нерухомими до стадії імаго. Довжина тіла дорослої комахи становить близько 2 мм, колір – жовтий, білі крила шкідника роблять білокрилку помітною на зеленому листі. Шкідник ховається на нижньому боці листових пластин, а при найменшій небезпеці перелітає в інше затишне місце.

Білокрилки живуть колоніями, разом проживають і дорослі літаючі особини, і личинки, які живляться соком рослин, проколюючи клітинну оболонку. Одна доросла комаха за сезон здатна відкласти більше 300 яєць. Швидко зростаюча колонія за лічені дні здатна послабити рослину і привести до його загибелі. Сприяють поширенню шкідника висока вологість повітря і тепло, тому в теплицях шкідник зустрічається особливо часто.

Супутником білокрилки є бактерії, грибки і віруси, які комахи переносять з однієї рослини на іншу. Ослаблені нападом шкідника культури в першу чергу заражаються сажистим грибком. Уражені білокрилкою листя в’януть, скручуються, жовтіють і опадають. Рослини перестають рости, скидають плоди і гинуть.

Найчастіше білокрилки заселяють:

 • плодові дерева (вишня, яблуня, персик, слива);
 • кущі (малина, смородина, аґрус);
 • овочеві культури (огірки, помідори, баклажани, кабачки, морква, перець);
 • квіткові культури (троянди, іриси, піони);
 • кімнатні рослини (фуксія, пеларгонія, бегонія).

Як боротися з білокрилкою?

Важливо дотримуватися профілактичних заходів для зниження ризику поширення білокрилки. Профілактика включає:

 • обов'язковий карантин для придбаних рослин. Часто шкідник потрапляє на ділянку чи в будинок разом з придбаними рослинами в горщиках або розсадою;
 • очищення саду і городу від рослинних залишків. Восени обов'язково виносять все органічне сміття з ділянки.
 • знезараження парників і теплиць. Восени рекомендована профілактична обробка тепличних конструкцій і ґрунту інсектицидними препаратами. Допомагає від шкідника глибока перекопування ґрунту в листопаді, коли шкідник вже підготувався до зимівлі.
 • регулярна прополка. Часто комаха вражає бур'яни, а з них перебирається на садові культури.
 • розміщення поруч з посадками жовтих клейових пасток. Білокрилку частіше летить на жовтий колір: потрапивши на липкий шар метелики вже не злетить.
 • при сильному зараженні посадок застосовують потужні біологічні та хімічні засоби.

Боротьбу з білокрилкою слід починати при виявленні перших ознак ураження рослин. Всі препарати застосовують строго за інструкцією, з використанням захисних рукавичок і масок. Обробка культур проводиться в суху погоду не менш ніж за 4-8 годин до передбачуваних опадів. Кращий час для обприскування – ранкові та вечірні години, щоб робочий розчин максимально довгий час залишався на листках.

Найбільш ефективним методом боротьби з білокрилкою є хімічний. Застосовують зареєстровані препарати згідно «Переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні».

Нагадуємо, що при роботі з засобами захисту рослин слід дотримуватися регламентів застосування препаратів, вказаними на упаковці, а також Державних санітарних правил «Транспортування, зберігання та застосування пестицидів у народному господарстві» ДСП 8.8.1.2.001-98 та правил техніки безпеки. 

234567

dpss

uryad portal

lab diagnost