Недоліки мульчування соломою

06

Органічне землеробство, яке останніми роками стрімко набирає популярності, передбачає відсутність голих ділянок землі, зокрема міжрядь. Тому у городника лише два варіанти: залишати такі ділянки «на розправу» бур’янам, або проводити мульчування. Звісно, всі переваги у другого варіанту, а серед матеріалів для мульчі найчастіше вибирають солому, як найдоступнішу та екологічно безпечну. Нею можна мульчувати як декоративні рослини, так й плодові. Але в соломі є певні недоліки, які треба знати перед тим, як використовувати її на грядках.

Зростання бур'янів

Вже через кілька тижнів після викладення солом’яної мульчі можна помітити перші паростки бур’янів, які пробиваються через солому. Причому, це будуть не звичні ґалінсоґа чи в’юнок, а бур'яни, специфічні для злакових, – осот, будяк, амброзія тощо. Поява таких рослин зумовлена їх насінням, яке заноситься на грядки разом з соломою. Друга проблема, що витікає з першої, – неможливість прополоти бур’ян на солом’яній устілці. Доведеться виривати вручну. Якщо  це  залишити без уваги, то протягом одного сезону грядка  перетворитися на біологічну катастрофу і заполонить всю ділянку.

Трудомісткість укладання мульчі

Для транспортування солома пакується у щільні тюки. Для того, аби розворушити окремий клапоть соломи для його викладання рівним шаром на грунті, треба прикласти зусилля. Крім того, з першого разу можна отримати рівномірну товщину мульчі, що особливо важливо для мульчування міжрядь. Тому треба приготуватися до того, що за кілька днів, коли солома просядить під власною вагою, потрібно буде додатково вирівнювати її. Ще один недолік соломи. Якщо грядки розміщені неподалік від двору, то перший вітер перетворить двір на смітник, навіявши туди соломи. Тому після укладання солом’яної мульчі її потрібно добре полити і утрамбувати.

07

Дефіцит азоту в ґрунті

На відміну від мульчі з бур’янів або іншої зеленої маси, солома небагата на азот. Звісно, що після повного розкладання соломи структура ґрунту значно поліпшується, спостерігається збагачення популяцій корисних педобіонтів, але одночасно з цим стають все яскравішими ознаки азотистого голодування культурних рослин. Тому перед і після мульчування соломою потрібно додатково вносити в ґрунт відповідні добрива, з переважаючою часткою азоту.

09

Ймовірність появи шкідників

Навіть найякісніша обробка соломи не здатна повністю видалити з неї зерно. А де зерно, там і гризуни, які досить швидко впораються з залишками пшениці чи жита, і зацікавляться городніми культурами чи плодовими деревами у садку. Крім того, солома – ідеальний матеріал для створення мишачого гнізда і виведення нового покоління шкідників, чим обов’язково скористуються миші-полівки, чи навіть домашні миші. Ще один шкідник, але вже більш універсальний, – дротянка – також часто заноситься на ділянку разом з соломою. Ця личинка здатна суттєво зменшити врожай майже всіх городніх культур, а особливо картоплі, а для боротьби із шкідником знадобляться спеціальні препарати.

08

Необхідність регулярної заміни

На відміну від синтетичних чи мінеральних матеріалів – агроволокна, керамзиту, піску тощо – органічні досить швидко розкладаються. В залежності від кількості опадів, солома може перетворитися на пил за 1-2 сезони, що потребує регулярного оновлення мульчі або її повної заміни на свіжу. Це означає, що потрібно буде пройти повний повторний цикл: від знищення нових бур’янів – до боротьби з гризунами і відновленням рівню азоту в ґрунті.

 

dpss

uryad portal

lab diagnost