dpss od3

facebook btelegram messenger 

fb2telegram messenger                    dpss od5 en 80

Іпомея плющоподібна

01Іпомея плющоподібна (Ipomoea hederacea L.) представляє собою однорічну витку ліану з квітками фіолетових або синіх відтінків. Родом вона з тропічних регіонів Американського континенту, але поширена у багатьох країнах світу. Можливо, своїм широким поширенням вона вдячна використанням її в якості декоративної рослини.

 

Бур'ян росте в місцях із порушеним рослинним покривом: на пустощах, узбіччях доріг, уздовж парканів. Однак, найкращі умови для розвитку бур'яну є на оброблюваних землях. Іпомея плющоподібна росте на всіх типах ґрунтів, але перевагу надає родючим, зволоженим, пухким ґрунтам.

Шкідливість іпомеї плющоподібної для сільськогосподарського виробництва зумовлена зниженням урожайності культур і засміченням зібраного врожаю. Іпомея є злісним бур’яном у посівах сільськогосподарських культур. Засмічує здебільшого посіви сої, а також бавовнику, тютюну, кукурудзи. Іпомея не лише конкурує за світло, воду й мінеральні речовини, але й фізично стримує нормальний вертикальній ріст культури.

02

Рослини іпомеї розмножуються насінням. Залежно від умов росту й часу появи сходів одна рослина може утворити від 93 до 11 000 насінин. При знаходженні в ґрунті більше одного року насіння іпомеї впадає в стан біологічного спокою. Цей стан характерний для багатьох видів цього роду та дозволяє насінню зберігати життєздатність протягом тривалого часу. Насіння іпомеї плющоподібної добре проростає при температурі +20…+35°С. Проростки з’являються на 3-6-й день. За температури +16°С насіння проростає повільно. Насіння бур'яну здатне сходити при широкому діапазоні температур +15…+35°С тепла і різній вологості. Це забезпечує виду перевагу в конкурентній боротьбі в умовах прохолодної весни. У ґрунті насіння бур'яну залишаться життєздатним протягом тривалого часу.

03

Масові сходи іпомеї плющоподібної відзначаються в період із середини до кінця травня. Після появи сходів рослини іпомеї починають швидко розвиватися й нарощувати біомасу. У фазі 4-8 справжніх листків іпомея обертається навколо стебла поруч зростаючої рослини й використовує її та інші рослини, як опору для подальшого росту. Розвиваючись, таким чином, вона затінює сусідні рослини й стримує їхній ріст. Фаза цвітіння іпомеї відбувається через 6-7 тижнів після сходів, а плодоношення - через 9-11 тижнів. Слід зазначити, що чим пізніше з'являються сходи, тим швидше розвивається рослина. Це свідчить про пластичність виду і здатність його розвиватися по скороченому циклу. Таким чином, іпомея плющоподібна проходить повний цикл розвитку за 60-80 днів.

04

Насіння іпомеї плющоподібної може бути занесене на територію України із зерном сої, кукурудзи та інших культур, із заражених зон країн, де бур'ян широко розповсюджений.

З метою виявлення шкідника проводиться моніторинг на встановлення фітосанітарного стану території пункту карантину рослин та прилеглої до нього трикілометрової зони. Необхідно систематично проводити моніторинг узбіч, кюветів основних автомобільних та залізничних магістралей. На необроблюваних землях ефективним методом боротьби з бур'яном є висів багаторічних трав. Щільний травостій пригнічує ріст і розвиток іпомеї. При цьому варто мати на увазі, що запас насіння бур'яну в ґрунті зберігається більше 10 років.

dpss

uryad portal

lab diagnost