«Бур’ян бідності» бузинник пазушний

1

Існує ціла низка небезпечних для сільського господарства та природної флори чужоземних бур’янів. До них належить регульований карантинний організм, поки що відсутній на території України, – бузинник пазушний. Цей бур’ян не тільки засмічує та знижує врожайність сільськогосподарських культур, продуктивність пасовищ, але і є шкідливим для здоров’я людей.

Бузинник, або верба багаторічна (Iva axillaris Pursh.) походить з Північної Америки. Поширений в США, Канаді, Мексиці та Австралії. Це багаторічна коренепаросткова рослина, здатна виростати на багатьох типах ґрунтів. Основна маса горизонтальних коренів проникає на глибину 20-60 см, вертикальні корені заввишки до 2,5 м. Виростає куртинами, утворюючи осередки. Стебло пряме, гіллясте, заввишки 15-60 см. Листя товсті, блідо-зелені, довгасті, обернено-яйцеподібні. Квітки зеленувато-жовтого кольору, роздільностатеві, зібрані в поодинокі, дрібні (4-7 мм) кошики, звисають на коротких квітконіжках, виходять із пазух листя.

2

Плід – сім’янка обернено-яйцеподібної або клиновидної форми, злегка здавлена. Довжина сім’янки 1,5–2,5 мм, ширина – близько 2 мм, товщина – приблизно 1 мм. Бузинник пазушний розмножується, головним чином, вегетативно-кореневими паростками та їх відрізками, а також насінням. Насіння цього бур’яну може бути занесено на територію України з зерном пшениці, кукурудзи, сої із США, Канади, Австралії.

3

Бур’ян можна знайти у посівах сільгоспкультур, на луках, пасовищах, узбіччях доріг і пустирях. При сильному засміченні полів вирощування багатьох культур стає неможливим. Потужна коренева система висушує і виснажує ґрунт, ускладнює механізовану обробку. Одна рослина бузинника здатна через 15 місяців зайняти своїми надземними пагонами площу діаметром близько трьох метрів. Кореневі виділення бур’яну гальмують проростання культурних рослин.

5

Бур’ян отруйний для тварин, на пасовищах тварини його не поїдають, він стійкий до витоптування. Рослина має різкий неприємний запах. Пилок є алергеном і викликає сінну лихоманку у людини. Через високу ступінь шкодочинності бузинник називають «бур’яном бідності» або «смертоносним бур’яном».

4

З метою недопущення ввезення на територію України нового виду бур’яну передбачається система фітосанітарних заходів, а саме – заборона ввезення насіннєвого матеріалу, засміченого бур’яном. У разі виявлення даного виду бур’яну в пунктах ввезення продукція підлягає поверненню, очистці або знищенню. Для вчасного виявлення бур’яну необхідно проводити щорічні обстеження складських приміщень і переробних підприємств.

 

dpss

uryad portal

lab diagnost